İtaliya Prezident Ərdoğanı qarşılamağa hazırlaşır! Böhranda olan Avropa bu səfəri gözləyir
Bizimyol saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Prezident Trampın təzyiqi, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, ifrat sağçıların yüksəlişi kimi bir çox problemlə mübarizə aparan Avropa Ankaranın qapısını döyməkdə davam edir. Ərdoğanın bu ay İtaliyaya səfəri hər iki ölkə və Avropanın təhlükəsizliyi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Bizimyol.info "Türkiyə" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan aprelin 17-də keçirilməsi planlaşdırılan 4-cü Türkiyə-İtaliya Hökumətlərarası Zirvə Toplantısına qatılacağı İtaliyada baş nazir Giorgia Meloni ilə görüşəcək. Səfər hər iki ölkə üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir, həm də Avropa İttifaqında (Aİ) son ritorikadan sonra gələn bu səfər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Vəzifəyə gəldiyi gündən Türkiyə ilə əlaqələri ən yüksək səviyyədə davam etdirən baş nazir Meloni iki ölkə arasında hazırda 32 milyard dollar olan ortaq ticarət həcmini daha da artırmağı hədəfləyir. Meloni Aİ-nin tələblərini səsləndirəcək və Ərdoğandan Türkiyənin təşkilatın təhlükəsizliyinə daha çox yardım etməsini istəyə biləcəyi də bildirilir.
Digər tərəfdən Türkiyə Palatalar və Birjalar Birliyi (TOBB) tərəfindən iş dünyasına göndərilən məktubda İtaliya ilə ticari və iqtisadi əlaqələrin artırılması üçün əməkdaşlıq imkanları, prioritetləşdiriləcək sektorlar, ticarətin inkişafı üçün təkliflər, ikitərəfli əlaqələrdə yaşanan problemlər və İtaliyada keçiriləcək zirvə hazırlıqlarında istifadə olunacaq həll təklifləri kimi mövzularda fikirlər müzakirə olunacaq.
İtaliyanın Ankaradakı səfirliyi aprelin 7-də İtaliya və Türkiyə şirkətlərini “İtaliya və Türkiyə görüşü” adlı tədbirdə bir araya gətirəcək.
Yanvarın 9-da prezident Ərdoğan ilə baş nazir Meloni arasında telefon danışığı olub. Görüşdə Türkiyə ilə İtaliya arasında ikitərəfli əlaqələr, regional və qlobal məsələlər müzakirə edilib. Prezident Ərdoğan görüşdə Türkiyə ilə İtaliyanın 2024-cü ildə 32 milyard dollarlıq ikitərəfli ticarət həcminə çatdığını, bu rəqəmin ticarət və investisiya əlaqələrini inkişaf etdirməklə artırıla biləcəyini, Türkiyənin İtaliya ilə bir çox sahədə, xüsusilə müdafiə sənayesi və enerji sahələrində əməkdaşlığı artırmaqda maraqlı olduğunu bildirib.