Paşinyanın yeni hiyləsi Gözlənilən və gözlənilməz
Ayna portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
İrəvan yenidən “böyük qardaşın” qanadları altına qayıdır
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan son geosiyasi dəyişikliklər fonunda bütün dövlət qurumlarına rusiyalı həmkarları ilə əlaqələri və təmasları bərpa etməyi, həmçinin birgə tədbirlərdə fəal iştirak etməyi tapşırıb. Bu barədə Ermənistanın “Hraparak” qəzeti öz mənbələrinə istinadən yazır. Şübhə yoxdu ki, sonda belə də olacaqdı. Amma təfərrüatı sizə deyim.
Erməni nəşri qeyd edir ki, Vətəndaş Müqaviləsində Rusiya lideri ilə görüşün Ermənistan hakimiyyətinin gələcək taleyinə aydınlıq gətirəcəyinə inanaraq, Paşinyanın mayın 9-da Moskvada keçiriləcək bayram tədbirində iştirak etmək üçün Rusiyaya səfərini gözləyirlər. Qəzet bunun Rusiyanın regionda mövqelərini gücləndirməsi ilə əlaqəli olduğunu vurğulayır. Bu an, şübhəsiz ki, mövcuddur, sadəcə bir qədər fərqli adlanır.
Bütün dünya, yumşaq desək, Rusiya-Amerika əməkdaşlığının hansı sürətlə inkişaf etdiyini təəccüblə izləyir. “Armenian Report” yazır: “Tramp Putinlə görüşmək, biznes sövdələşmələri və dünyanı onunla təsir dairələrinə bölmək arzusundadır. O, hələ də (əksər respublikaçılar kimi) Rusiyanın Çindən qoparılıb Çinə qarşı mübarizədə müttəfiq ola biləcəyini xəyal edir”.
Bundan əlavə, nəşr vurğulayır ki, ABŞ-ın belə siyasətinin Avropanın ən böyük iqtisadiyyatları olan Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya da daxil olmaqla, Avropa ölkələrinin böyük əksəriyyəti tərəfindən qəbul edilməyəcəyinə əsaslanan başqa bir məntiq var. Erməni nəşrinin yazdığına görə, bunu Kanada da qəbul etməyəcək.
“Bu, o deməkdir ki, Trampın indiki vəziyyətdə Rusiya ilə de-fakto ittifaqı seçməsi ABŞ-ın nəinki hələ də formal müttəfiqlərindən, həm də bu gün bütün Aİ-nin Böyük Britaniya və Kanada ilə birlikdə olduğu nəhəng qlobal iqtisadiyyatdan təcrid olunması demək olacaq. Bu, yeni dünyadır, bu, yeni reallıqdır. Ermənistan buna əsaslanaraq hərəkət etməlidir”, - deyə “Armenian Report” yazır.
Bir sıra digər erməni KİV-ləri də praktiki olaraq eyni və ya çox oxşar arqumentlər toplusunu təqdim edir. Bir çox erməni politoloqları ABŞ və Avropaya güvənməyin səhvi barədə uzun müddətdir eyni şeyi deyirlər. Deməli, “Hraparak” nəşrinin yazdıqları heç kimi təəccübləndirməməlidir. Üstəlik, ümumilikdə Ermənistan Rusiyadan uzaqlaşmayıb.
KTMT-yə üzvlüyünü “dondurdu”, lakin təşkilatı tərk etmədi. Rusiya hərbi bazası hələ də Gümrüdə yerləşir. Ermənistan Avrasiya İqtisadi İttifaqından çıxmayıb. Rusiya Federasiyası ilə Ermənistan Respublikası arasında ticarət dövriyyəsi isə rekord həddə - 12 milyard dollara çatıb.  Deməli, rəsmi İrəvanın Rusiya ilə qarşıdurmanı nümayiş etdirmək cəhdləri ilə reallıq arasında böyük fərq var.
İndi Rusiya-Ukrayna müharibəsinin “dondurulması” ehtimalı artdıqca, İrəvan haqlı olaraq anladı ki, növbəti gediş etmək lazımdır. Paşinyan və komandası Kremlin onlar üçün topladığı sualların uzun siyahısını yaxşı bilir. İrəvanda başa düşürlər ki, Paşinyan və komandasının reytinqi, yumşaq desək, aşağıdır.
Ermənistan vətəndaşlarının demək olar ki, 66%-i ölkənin Baş naziri Nikol Paşinyanın fəaliyyətini bəyənmir. “Gallup” Beynəlxalq Assosiasiyasının fevralın 27-dən martın 6-dək Ermənistanda keçirdiyi sorğunun nəticələri bunu sübut edir. Sorğuda 1100 respondent iştirak edib. Sorğu, gördüyümüz kimi, nisbətən yenidir və doğma ölkəsində Nikolay Vovayeviçə münasibətin eyni, əsasən mənfi olduğunu açıq şəkildə göstərir.
Hər şeyi daha da aydınlaşdırmaq üçün əlavə edəcəyəm ki, “Gallup”un məlumatına görə, yalnız 9% insan Ermənistanın Baş nazirinin işini tam bəyəndiyini bildirib. Belə bir şəraitdə Paşinyanın mövqeyinin qeyri-müəyyənliyindən və buna görə də onun siyasi rəqibləri üçün açılan perspektivlərdən danışmaq yerinə düşər. Onların bir çoxu isə açıq şəkildə Rusiyaya yönəlib. Beləliklə, Nikol Paşinyanın yeni “hiylələri” başadüşüləndir.