Pezeşkianın Azərbaycana gözlənilən səfərinin PƏRDƏARXASI: İran Zəngəzur dəhlizinə “hə” deyəcək? YENİ MƏQAMLAR KONKRET
Konkret.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
İran prezidenti Məsud Pezeşkianın Azərbaycana səfərə gələcəyi açıqlanıb. Bu barədə yerli mediada məlumatlar dərc olunub. Bəs görəsən, Pezeşkianın ölkəmizə səfəri nəyə hesablanıb? Görüşlərdə hansı mövzular əsas müzakirə mövzusu ola bilər? Səfər gerçəkləşsə, Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı İranın mövqeyində dəyişiklik baş verə bilərmi?
Mövzunu KONKRET.az-a Orta Doğu Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, politoloq Sədrəddin Soltan şərh edib:
“Məsud Pezeşkian COP29 tədbirinə gəlməli idi. Laki bəlli səbəbdən bu səfər baş tutmadı. Bu baxımdan Pezeşkianın Azərbaycana gəlişini gecikmiş və ya vəd olunmuş bir səfər kimi də dəyərləndirmək mümkündür. Fikrimcə, o, prezident kimi ilk səfərini ya Türkiyə, ya da Azərbaycana etməyi planlaşdırırdı. Baş verən bir sıra hadisələr onun ilk səfərini İraq, Tacikistan, sonra isə Rusiyaya etməsi ilə nəticələndi. İlk dövlət səfərini isə o, Tacikistana etdi. Bununla da, Pezeşkian İranın farsdilli bir ölkə olduğunu sərgilədi. Eləcə də Tacikistanın İrana daha yaxın olduğunu göstərdi”.
Ekspertin sözlərinə görə, bu səfər iki ölkə arasında nəzərdə tutulan bir sıra iqtisadi əlaqələrin inkişafına təkan verə bilər:
“Xüsusən, energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafına, Şimal-Cənub dəhlizinin açılmasının sürətlənməsinə, sərhədyanı bölgələrdə ticarət zonalarının yaradılmasına xidmət edə bilər. İranın Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı möveyi isə dəyişməzdir. Pezeşkianın Bakı səfəri zamanı Zəngəzur yolunun açılacağına dair razılıq bəyanatının olacağını düşünmürəm. İran hesab edir ki, bu, Tehranın qırmızı xəttidir. Bu baxımdan Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı İranın mövqeyinin dəyişəcəyi gözlənilmir.