Putindən ordu ilə bağlı fərman: 160 min vətəndaş hərbi sıralarına çağırılıb
Icma.az, Ayna portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Apreldən iyun ayına qədər davam edəcək çağırış zamanı ordu sıralarına 160 min yeni çağırışçı göndəriləcək
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin hərbi xidmətə yaz çağırışı haqqında fərman imzalayıb. AYNA.AZ rus mediasına istinadən bildirir ki, dərc edilən fərmana əsasən, apreldən iyun ayına qədər davam edəcək çağırış zamanı ordu sıralarına 160 min yeni çağırışçı göndəriləcək.
Mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq, 18 yaşdan 30 yaşadək vətəndaşlar hərbi xidmətə çağırılırlar.
Dövlət başçısı hökumətə, rayon icra hakimiyyətlərinə və çağırış komissiyalarına çağırış planının vaxtında və səmərəli icrası üçün bütün zəruri tədbirlərin təşkilini tapşırıb.
Qarşıdan gələn çağırış son 14 ilin ən böyük çağırış olacaq. Sonuncu dəfə 2011-ci ildə Müdafiə Nazirliyi 203 min nəfəri hərbi xidmətə çağırıb. 2012-ci ildən bəri yaz və payız çağırışlarının sayı 155,5 min nəfəri keçməyib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2021-ci ilin yazında 134 650 nəfər, həmin ilin payızında isə 127 500 nəfər orduya çağırılıb.
Ukrayna ilə müharibənin birinci ilində 134,5 min nəfər yazda, 120 min nəfər isə payızda xidmətə göndərilib. Bununla belə, 2023-cü ildə 147 min nəfər yazda, 130 min nəfər isə payızda hərbi xidmətə çağırılıb. 2024-cü ildə də bu dinamika davam edib: yaz çağırışı 150 min nəfər, payız çağırışı 133 min nəfər təşkil edib.