Saakaşvilinin ən böyük səhvi o idi ki, Azərbaycan... Gürcü politoloq detalları açdı
GlobalInfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Globalinfo.az Gürcüstanda baş verən proseslərlə bağlı gürcü politoloq Gela Vasadzedən müsahibə alıb.
Həmin müsahibəni təqdim edirik:
– Hakim “Gürcü arzusu – Demokratik Gürcüstan” partiyasının icraçı katibi Mamuka Mdinaradze deyib ki, Gürcüstanın keçmiş prezidenti Mixail Saakaşvilinin təsis etdiyi Vahid Milli Hərəkat və ona bağlı partiyalar konstitusiyaya zidd elan ediləcək və bundan sonra seçkilərdə iştirak edə bilməyəcəklər. Konstitusiya Məhkəməsi belə bir qərar verə bilərmi?
– Hər şey ola bilər, hətta başqa partiyaların konstitusiyaya zidd elan olunması da mümkündür. Ancaq bu, böhranı və qeyri-sabitliyi daha da artıracaq. Hakimiyyət açıq-aydın bələdiyyə seçkilərindən qorxur, amma fikrimcə, onlar tamam başqa şeydən qorxmalıdırlar.
– Bilmək olarmı nədən?
– Ölkədə stabilliyin pozulmasından, strateji tərəfdaşların etibarının itirilməsi və Rusiyanın təsirinin artmasından.
– Bələdiyyə seçkiləri oktyabr ayında keçiriləcək. Niyə bu qərar indi verildi?
– Çünki seçki kampaniyasının başlamasına üç ay qalıb.
– Hakimiyyətin qərbyönümlü bəyanatları haqqında nə deyə bilərsiniz?
– Onlar üçün hansı tərəfə meyilli olmağın fərqi yoxdur, əsas odur, hakimiyyəti qoruyub saxlasınlar.
– Məhkəmənin Saakaşvili haqqında çıxardığı hökm barədə nə düşünürsünüz?
– Bu qərarı ədalətsiz hesab edirəm.
Gela Vasadze
– Bəzi ekspertlər rəngli inqilabların həmişə belə kədərli sonluqla bitdiyini və Qərbin “Qızılgül inqilabı”nı təşviq etdiyini, lakin Saakaşvilini tək buraxdığını deyir.
– Qızılgül inqilabının nəticəsində keçirilən islahatlar o qədər uğurlu oldu ki, əksər postsovet ölkələrində, o cümlədən Rusiyada örnək oldu. Nəticələrə baxın, nəticə göz qabağındadır. Saakaşviliyə gəlincə isə, o, həm ölkə daxilində, həm də xaricdə, həm Qərbdə, həm də Şərqdə dostları tərəfindən xəyanətə uğradı. Amma siyasətdə dost yoxdur.
– Gürcüstan parlamenti Saakaşvili rejiminin və onun siyasi xadimlərinin 2003-2012-ci illərdəki fəaliyyətini araşdırmaq üçün Müvəqqəti İstintaq Komissiyasında sorğular keçirir. Buna münasibətiniz necədir?
– Heç vaxt “Saakaşvili rejimi” deyə bir şey olmayıb. Saakaşvilinin əsas “günahı” ölkəni Rusiyadan müdafiə etməsi, Azərbaycan, Türkiyə və Qərb tərəfdaşları ilə əlaqələri gücləndirməsi olub.