Türkiyənin iştirakı artıq çox şey deyir...
Icma.az bildirir, Sia Az saytına əsaslanaraq.
Ekspertə görə, Rusiyanın bir məqsədi var idi...
...Artıq xəbər verildiyi kimi, “Embraer” təyyarəsinin qəzaya uğra(dıl)ması ilə bağlı Putinlə Azərbaycan prezidenti arasında telefon danışığı olub.
SİA-nın məlumatına görə, Rusiya liderı hadisənin Rusiya hava məkanında baş verdiyinə görə üzr istəsə də, amma təyyarənin vurulmasına görə məsuliyyəti boynuna almayıb.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev təyyarə qəzası barədə məlumat verdikdən sonra təyyarəni geri çevirib və Rusiyadakı sammitə uçmayıb.
...Ukraynanın “Penta” Tətbiqi Siyasi Araşdırmalar Mərkəzinin icraçı direktoru Aleksandr Leonovun “Kanal 24” telekanalına verdiyi məlumata görə, dövlət liderindən başqa, elita və əhali də Rusiyadan üzr istəməsini tələb ediblər.
... Leonovun fikrincə, əslində Azərbaycan tərəfini ən çox vuran rusların mülki təyyarəyə hava hücumundan müdafiə hücumu həyata keçirməsi deyil, cinayətlərinin izini gizlətməyə çalışmalarıdır.
...Aydındır ki, Rusiya elitasında artıq təkrarlanan cinayətkarlar refleksi var. Məsələn, adi bir insan nəyisə törədibsə, zərərçəkənlərə kömək etmək üçün hər şeyi etməyə çalışacaq. Amma təkrar cinayət törətmiş şəxs cinayətin izlərini gizlədəcək.
...Hazırda təyyarə qəzası ilə bağlı bütün ekspertlərin yalnız bir fikri var. Hamı deyir ki, yaxınlıqda bir neçə aerodrom olduğu halda Xəzər dənizinin üstü ilə təyyarə göndərməyin yalnız bir məqsədi var idi – təyyarənin bataraq və bütün sirləri özü ilə suyun altına aparmaq ümidi...
Leonov deyir ki, məni ən çox heyrətləndirən bu oldu.
...Və bu arada cinayətin istintaqına Türkiyənin də qoşulacağı məlum olub.
Bu, Qazaxıstanın heç nədən imtina edə bilməyəcəyi və ya inandıra bilməyəcəyi bir ölkədir, ona görə də Rusiyanın cinayətin izlərini gizlətmək üçün bütün cəhdləri boşa çıxacaq. Bundan əlavə Türkiyənin iştirakı artıq çox şey deyir.
...Düşünürəm ki, araşdırma aparıldıqdan sonra məsələnin təkcə Rusiyanın mülki təyyarəni vurması deyil, həm də cinayətin izlərini gizlətməklə onu məhv etməyə cəhd etməsi də aydın olacaq.
Bunu da Aleksandr Leonov vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, Rusiya liderı özü prezident Əliyevə zəng edib. Lakin Putin heç vaxt rusların mülki təyyarəni vurduğunu etiraf etməyib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan təyyarəsi ilə qəza dekabrın 25-də baş verib. 38 nəfər həlak olub. Təyyarəi Qroznıya uçurdu və çox güman ki, orada Rusiya raketi ilə vurulub.
Təyyarənin enməsinə icazə verilməyib və o Qazaxıstan hava limanına göndərilib.