UNICEF Əfqanıstanda qızların təhsilinə qoyulan qadağanı dərhal aradan qaldırmağa çağırır
Bizimyol saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondu (UNICEF) Əfqanıstanın müvəqqəti hökumətini ölkədə qızların təhsilinə qoyulan qadağanı dərhal aradan qaldırmağa çağırıb.
Bizimyol.info "AA"ya istinadən xəbər verir ki, Əfqanıstanda yeni tədris ili başlayarkən UNICEF-in icraçı direktoru Ketrin Rassel ölkədə qızların 6-cı sinifdən sonra təhsil almasına mane olan qadağa ilə bağlı açıqlamalar verib.
Rassel Əfqanıstanda qızların təhsil hüquqlarının üç ildən artıqdır pozulduğunu bildirib: “Bütün qızların dərhal məktəbə qayıtmasına icazə verilməlidir. Bu istedadlı və aydın zəkalı qızlar təhsildən məhrum olmaqda davam edərsə, bunun fəsadları nəsillər boyu davam edəcək”, - deyə o qeyd edib.
Əfqan qızlarının təhsil qadağasının 2030-cu ilə qədər davam edəcəyi təqdirdə 4 milyondan çox qızın təsirlənəcəyini vurğulayan Russell, bunun nəticələrinin “fəlakətli” olacağını qeyd edib.
Qadın həkim və mama sayının azalmasının ölkədə qadınları əhəmiyyətli tibbi xidmətlərdən məhrum edəcəyini ifadə edən Russell, bu vəziyyətin mövcud ölüm sayına əlavə olaraq 3500-dən çox körpə və 1600 ananın ölümünə səbəb ola biləcəyini qeyd edib.
Russel: “Bu rəqəmlər sadəcə rəqəmlər deyil, onlar itirilmiş həyatları və parçalanmış ailələri təmsil edir”, - deyib.
2021-ci il avqustun 15-də Əfqanıstanda Taliban hakimiyyətə gələndən sonra ölkədə qadınların məşğulluğuna və qızların təhsilinə ciddi məhdudiyyətlər qoyulub.
Qızların ilk olaraq orta və ali məktəblərdə, 2022-ci ilin dekabrında isə ali məktəblərdə təhsil almasına mane yaradılıb. Əfqan qadınlarının yerli və xarici QHT-lərdə işləməsi də dayandırılıb.
Ölkədə qadın bərbərlərini və gözəllik salonlarını da qadağan edən Taliban bundan əvvəl qadınların ictimai parklara, əyləncə məkanlarına və idman zallarına girməsini, serial və filmlərdə iştirakını qadağan edib.