“Urmiyədə ikinci Qarabağ yaratmağa çalışırlar”
İranın Qərbi Azərbaycan vilayətində Azərbaycan türkləri ilə kürdlər arasında münasibətlərdə yaranmış soyuqluq mənfi nəticələr verə bilər.
Tribunainfo.az xəbər verir ki, Urmiyədə keçirilən son aksiyadan sonra İran molla rejiminin repressiyaya əl atması da, hərəkatın qarşısını ala bilməyib.
Lakin Güneydə yaşayan soydaşlarımızı narahat edən əsas məsələ başqadır. Güney Azərbaycan Azadlıq Hərəkatının rəsmiləri bəyan ediblər ki, İran molla rejimi kürdlərə dəstək verməklə, onların tərəfindən dayanaraq, bölgədə ciddi separatizm və terrorçuluq üçün zəmin hazırlayırlar. “Narahat edici əsas məqam odur ki, molla rejimi Qərbi Azərbaycan vilayətində ikinci Qarabağ yarada bilər. Yəni, topraqların bir hissəsini kürdlərə verməklə ermənilərin Qarabağda törətdikləri təkrarlamaq fikrindədirlər”.
Hərəkat rəsmiləri bildiriblər ki, buna imkan verməmək üçün İranda yaşayan Azərbaycan türkləri bir araya gəlməli və birlikdə müqavimət göstərməlidirlər. “ABŞ və müttəfiqlərinin İranın nüvə proqramına mümkün hərbi hücumu regionda və İranda hakimiyyət boşluğuna səbəb ola bilər. Kürd terror qruplaşmaları bu vəziyyətdən sui-istifadə edərək Suriyanın şimalı və Qarabağ ssenarisini Qərbi Azərbaycanda təkrarlamağa cəhd edəcəklər”.
Onlar həmçinin Azərbaycan və Türkiyədən də dəstək göstərmələrini istəyiblər. “Türkiyə-Azərbaycan xalqı Qarabağın azad edilməsi əməliyyatında olduğu kimi vətəni qorumaq və müdafiə etmək üçün yardımlarını əsirgəməməlidirlər”.