Ses qazeti saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin 2003-cü ildə xalqa müracətində cənab İlham Əliyev haqqında söyləyib: “Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”.Artıq 21 ildir ki, biz bir xalq olaraq bu sözlərin gerçəkliyi ilə yaşayırıq. Prezident İlham Əliyev öz əməlləri ilə xalqının və dövlətinin sonsuz sevgisini qazanmış əvəzolunmaz liderdir. Dövlətimizin başçısı müasir Azərbaycanın qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi kursa sadiqdir və son 21 ildə ölkəmizi ən yüksək zirvələrə yüksəldib. Xalqımız qalib Liderini dəstəkləyir, çünki O, heç bir zaman böyük dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların diktəsi ilə deyil, məhz Azərbaycanın milli maraqlarından irəli gələn müstəqil siyasət həyata keçirir. Həmin siyasət Azərbaycanın siyasi sabitliyində, iqtisadi gücündə, sosial rifahında, uğurlu xarici siyasətində və xüsusilə də tarix yazan güclü ordusunda öz təsdiqini tapır.
Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan son 21 il ərzində milli dövlət quruculuğu və idarəçiliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Onun siyasətinin fəlsəfəsi artıq 2003-cü ildə “Mən hər bir Azərbaycan vətəndaşının Prezidenti olacağam, onların qayğı və problemlərinin həlli yolunda bütün bacarıq və qabiliyyətimi əsirgəməyəcəyəm” deyən cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti ilə real məzmun kəsb etmişdir.
İqtisadiyyatın inkişafı, siyasi islahatlar, modernləşmə və enerji sektoru üzrə asılılığın azaldılması, təhsil və güclü sosial siyasət Azərbaycan üçün strateji məqsədlər kimi müəyyənləşdirilmişdir. Bu tədbirlər, xüsusilə dünya iqtisadi-maliyyə böhranı zamanı Azərbaycanı analoqu olmayan iqtisadi inkişaf tempi ilə inkişaf etdirmişdir.
2018-ci il 11 aprel tarixində keçirilən prezident seçkilərində cənab İlham Əliyev seçicilərin 86,03%-nin səsini qazanaraq növbəti dəfə Prezident seçildi. Azərbaycan xalqı bir daha doğru və müdrik seçim etdi. Bütün bunlar ölkəmizin daxili siyasi uğurlarını şərtləndirir, cəmiyyətin birliyini gücləndirir, siyasi sabitlik və təhlükəsizlik mühitini möhkəmləndirir.
Cənab İlham Əliyevin 2011-ci ildə Qoşulmamaq Hərəkatına üzv olması, Azərbaycan üçün tarixi əhəmiyyət kəsb edən diplomatik addımlardan biridir. Həmin il BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzv olma hədəfi daha da yaxınlaşdı və Azərbaycan bu nüfuzlu təşkilata 155 səs ilə iki illik qeyri-daimi üzv seçildi.
Azərbaycan Prezidenti enerji təhlükəsizliyinin təminatı istiqamətində də mühüm addımlar atmışdır. O, Heydər Əliyevin neft diplomatiyasını uğurla davam etdirərək “Bakı-Tbilisi-Ceyhan” və “Bakı-Tbilisi-Ərzurum” kimi strateji neft və qaz layihələrini reallaşdırdı. 2011-ci ildən etibarən Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi üzrə mühüm addımlar atıldı və 2018-ci ildə bu möhtəşəm layihənin açılışı oldu.
Müzəffər ordumuz Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında torpaqlarımızı işğalçı Ermənistanın silahlı qüvvələrindən azad etmək kimi müqəddəs vəzifəni şərəflə yerinə yetirdi. 8 Noyabr Zəfər Günü xalqımızın qürur mənbəyinə çevrildi. Məhz 2020-ci ilin həmin günü Azərbaycan xalqı şanlı ordumuzun qəhrəmanlığı və vətənpərvərliyi ilə möhtəşəm Qələbə qazandı.
Prezident İlham Əliyev həm daxili, həm də xarici siyasət sahəsində Azərbaycanın milli maraqlarını uğurla müdafiə etməklə, dövlətimizin mövqelərini beynəlxalq aləmdə gücləndirmişdir. Azərbaycan diplomatiyası həm regionda, həm də beynəlxalq arenada böyük uğurlara imza atmışdır.