Zelenski hökuməti yaxşı anlayır ki, ABŞ ilə razılığa gəlməlidir Zeynal Əmrəliyev
Aznews.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
“ABŞ-ın əsas niyyəti bu müddət ərzində Ukraynanın mineral sərvətlərini ələ keçirmək idi. Lakin Ukraynanın da bu məsələdə öz tələbləri var. Zelenski hökuməti yaxşı anlayır ki, mineral sərvətlərin birgə istismarı ilə bağlı Tramp administrasiyası ilə razılığa gəlməlidir. Bununla belə, burada vacib bir məqam var: Ukrayna hökumətinin əsas istəyi ABŞ-ın istismar edəcəyi mineral sərvətlərdən ölkənin dirçəldilməsi üçün də istifadə olunmasıdır. Yəni Kiyev xüsusi bir fond yaradılmasını və həmin fonda toplanan vəsaitin böyük bir hissəsinin Ukraynanın yenidən qurulmasına yönləndirilməsini tələb edir”.
Bu fikirləri AzNews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Zeynal Əmrəliyev deyib.
Xatırladaq ki, ABŞ və Ukraynanın minerallarla bağlı sazişi razılaşdırması son günlərin ən çox müzakirə olunan mövzularındandır. Bu razılaşma Zelenskinin Trampın iradəsinə tabe olub-olmadığı və ABŞ-ın son aylardakı istəklərinin tam həyata keçib-keçmədiyi suallarını gündəmə gətirib. ABŞ Prezidenti Donald Tramp məsələ ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, sənədin yaxın zamanda imzalanması gözlənilir:
“Əslində, Bessent (ABŞ-ın maliyyə naziri Skott Bessent – red.) mənə bildirdi ki, nadir qazıntılarla bağlı razılaşma demək olar ki, yekunlaşıb. Tezliklə imzalanacaq.” Bu razılaşmanın geosiyasi nəticələri, Ukraynanın gələcəyi və ABŞ-ın bölgədəki strategiyası ilə bağlı müzakirələr davam edir.
Siyasi şərhçi bildirib ki, Ukrayna tərəfi hesab edir ki, əgər ABŞ ölkənin mineral sərvətlərindən istifadə etmək istəyirsə, o zaman Ukraynada investisiya qoyuluşunu da nəzərə almalıdır.
“Zelenski hökuməti təklif edir ki, ABŞ-la Ukrayna arasında razılaşma çərçivəsində vəsaitin böyük hissəsi bu fonda köçürülsün. Lakin Tramp administrasiyası bu təkliflə razılaşmaq istəmir. Onlar bunun əvəzinə Ukraynaya dəstəyi davam etdirməyi və qarşılığında mineral sərvətlərin tamamilə ABŞ-ın ixtiyarına buraxılmasını təklif edirlər. Bu məsələ Ukrayna cəmiyyətində birmənalı qarşılanmır. İstər müxalifət, istərsə də Ukrayna mediası son zamanlar ABŞ-ın mövqeyini tənqid edir. Açıq şəkildə görünür ki, prezident Volodimir Zelenski bu müqaviləni imzalamaqda maraqlı deyil, lakin onun başqa alternativi də yoxdur. O, müqaviləni imzalamaq niyyətində olduğunu açıqlasa da, hələlik real addımlar atılmayıb. Bütün bunlar göstərir ki, ABŞ-ın Ukraynaya dəstəyinin davam etdirilməsi üçün atılan addımlar hələ də müzakirə mərhələsindədir. Tramp administrasiyası bu məsələdə razılaşmanın əldə olunduğunu bəyan etsə də, Ukrayna tərəfdən hələlik müsbət siqnallar verilmir. Zelenski və hökumət nümayəndələri rəsmi açıqlamalarında razılaşma imzalamağa hazır olduqlarını bildirsələr də, praktiki olaraq bu istiqamətdə konkret addımlar atılmayıb. Hazırda tərəflər arasında danışıqlar davam edir”.