8 noyabr 2020ci il bu tarix hər bir azərbaycanlının Qarabağa qovuşduğu, Qələbə sevincini yaşadığı tarixi gündür DEPUTAT
Icma.az, Sonxeber.az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
"8 noyabr 2020-ci il - bu tarix hər bir azərbaycanlının Qarabağa qovuşduğu, Qələbə sevincini yaşadığı tarixi gündür" - DEPUTAT
-2020-ci il sentyabrın 27-dən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın ardıcıl təxribatlarının və yeni işğal planlarının qarşısını almaq, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə başlayan zəfər yürüşündə inanılmaz uğurlar əldə etmişdir. Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı. Bütün bunlar Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyanı imzalamasına şərait yaratdı".
Bunu Sonxeber.az-a danışan deputat Müşfiq Cəfərov bildirib.
Deputat qeyd edib ki, 2020 – ci il noyabrın 8 – i Azərbaycanın tarixinə silinməz izlərlə yazılmış, tarixi ədalətin bərpa edildiyi "Zəfər Günü"dür. Dəmir Yumruq əməliyyatı ilə başlayan və 44 gün boyunca davam edən II Qarabağ savaşı nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi:
"Müzəffər Ali Baş Komandanımızın göstərişi ilə qəhrəman əsgərlərimizin, şəhidlərimizin sözlə ifadə edilə bilməyən şücaəti sayəsində bir vaxtlar arzu və diləklərdə, sağlıqlarda söylənilən "Qarabağ" yaramız sağaldı. Azərbaycanın hərbi sahədə əldə etdiyi qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşməndən azad edilməsi müharibənin taleyində çox vacib rol oynadı. Bu qələbəni bu gün böyük iftixar hissiylə yaşamağımız Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi sayəsində mümkün oldu.
Bəli, qürurla deyə bilərik ki, bu gün biz qalib ölkənin vətəndaşlarıyıq. Bu tarixi qələbənin şahidi olan hər bir Azərbaycan vətəndaşı xoşbəxtdir. Buna görə xalqımıza bu xoşbəxtliyi və tarixi qələbə sevincini yaşadan dövlətimizin başçısına və müzəffər ordumuza borcluyuq".
Deputat vurğulayıb ki, 8 noyabr 2020-ci il - bu tarix hər bir azərbaycanlının Qarabağa qovuşduğu, Qələbə sevincini yaşadığı tarixi gündür:
"Həmin gün hər kəs küçələrə axışıb sevinc göz yaşları ilə bayram ovqatı yaşadı. Bu Böyük Qələbə ilə 28 il qaçqın, köçkün olaraq yaşayanların həsrətinə son qoyuldu. Mən deyərdim ki, bu tarixi zəfərlə Şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının, Gəncə, Bərdə digər şəhər və rayonlarımızda soyqırımları zamanı həlak olan günahsız insanların qisasını döyüş meydanında alındı".