ABŞ hələlik İrana sərt ritorikasını tam tətbiq etmək istəmir Kənan Novruzov
Aznews.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
“Tramp hakimiyyətə gəldikdən sonra ABŞ-nin İrana münasibətinin daha da kəskinləşəcəyi gözlənilir. Çünki Tramp və ümumilikdə respublikaçılar, demokratlarla müqayisədə, daha sərt mövqe sərgiləyirlər və bir çox analitiklərə görə, İranı ABŞ-nin əsas düşməni hesab edirlər. Bunun əsas səbəblərindən biri respublikaçıların, o cümlədən Trampın İsraillə olan münasibətləridir. Birincisi, Trampın yəhudi lobbisinin dəstəyinə ehtiyacı var – həm siyasətini həyata keçirmək, həm də biznes maraqlarını qorumaq üçün. İkincisi, bəzi iddialara görə, Trampın ailəsinin yəhudilərlə sıx əlaqəsi var, xüsusilə kürəkəni yəhudidir. Üçüncüsü, Trampın Qəzza ilə bağlı müəyyən biznes planları ola bilər və bu planların reallaşması üçün İsrailin dəstəyinə ehtiyac duyur. Əgər Tramp İsraildən nəsə istəyirsə, o da qarşılıqlı olaraq İsrailin maraqlarına cavab verməlidir. Bu baxımdan, İrana qarşı təzyiqlərin artması da məhz bu kontekstdə qiymətləndirilməlidir”.
Bu fikirləri AzNews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Kənan Novruzov deyib.
Xatırladaq ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp “NBC News”a müsahibəsində bəyan edib ki, əgər İran razılığa gəlməsə, misli görünməmiş bombardmanlara məruz qalacaq. Onun bu açıqlaması beynəlxalq aləmdə geniş rezonans doğurub.
Siyasi şərhçi bildirib ki, ABŞ-nin İrana təzyiqi gözləniləndir və bu təzyiqlərin artacağı şübhəsizdir.
“Xüsusilə, İsrail vasitəsilə ABŞ İranın üzərində daim bir təhdid yaratmağa çalışacaq. Lakin yaxın gələcəkdə birbaşa hərbi müdaxilənin baş verəcəyini düşünmürəm. Hətta bəzi məlumatlara görə, Tramp əvvəlcə İsrailin İrana hücumuna icazə verəcəyini bildirsə də, sonradan bu mövqeyini dəyişib. Görünən odur ki, ABŞ hələlik İranla bağlı sərt ritorikanı tam tətbiq etmək istəmir. Bunun əsas səbəbi isə İranın ərəb dünyası və müsəlman ölkələri ilə əlaqələr baxımından ABŞ üçün müəyyən dərəcədə vacib olmasıdır. Hazırkı geosiyasi reallıq və ABŞ-nin Rusiya ilə mövcud münasibətləri də nəzərə alınmalıdır. Beynəlxalq diplomatiya və təhlükəsizlik siyasəti baxımından belə təhdid dolu ritorikalar həmişə qəbul olunmur, hətta bəzən qeyri-ciddi qarşılanır. Bir müddət sonra beynəlxalq ictimaiyyət də ABŞ-yə eyni üslubda cavab verə bilər. Yəni “bombalayacaqsansa, bombala” kimi reaksiyalar yarana bilər. Ancaq düşünmürəm ki, Tramp bütün bunları nəzərə almadan siyasət aparır. Görünən odur ki, o, daha çox beynəlxalq ictimaiyyətin nəbzini yoxlamağa çalışır”.