Ağır bir faciədən layk yığmağa çalışırlar Psixoloqdan SƏRT SÖZLƏR
Redaktor.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Ötən gün Aktauda Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus təyyarənin qəza etməsi xalqımız üçün sarsıdıcı oldu. Qəzada həyatını itirənlərlə bağlı görüntüləri demək olar, bütün sosial şəbəkələrdə tapmaq mümkündür. Təəssüflər olsun ki, bu cür ağır situasiyalarda belə əsrin bəlasına çevrilən "baxış və bəyəni toplamaq xəstəliyi" sosial media istifadəçilərindən əl çəkmir. İstər hadisə zamanı həlak olan xanımın səsi, istərsə də digər sərnişinlərin görüntüləri qəmli melodiyalarla "bəzədilərək" təqdim olunur. Bu isə onsuz da matəm ab-havasında olan xalqa daha da iztirabdır.
Mövzu ilə bağlı psixoloq Gülnar Orucova Redaktor.az-a açıqlamasında bildirdi ki, bu cür görüntülər təyyarə fobiyası olan insanların təşvişini, narahatığını birə beş artırdı:
"Belə bir hadisənin, xüsusilə bayramqabağı baş verməsi bizi, həqiqətən məyus edir. Ancaq onlar bu hadisəni dəfələrlə paylaşım edirlər. Bununla bağlı fobiyaları olan kəslər unutmağa çalışdıqca yeni bir görüntü ilə qarşılaşırlar. Eyni zamanda tez panikaya düşən insanlar var, yaşlı təbəqələr var. Onlar bu vəziyyəti gördükcə pisləşirlər. Ağır bir faciədir. Xüsusilə uşaqların da həlak olduğu bir qəzadır. İnsanlar müxtəlif donlar geyindirməyə çalışırlar. Halbuki qara qutu açılmadan heç kim heç nə deyə bilməz və bunu paylaşıb daha çox baxış sayı qazanmaq düzgün bir fikir deyil".
Psixoloq qeyd etdi ki, "Hər şey yaxşı olacaq" deyən stüardessa xanımın səsi ilə müxtəlif roliklər hazırlayırlar:
"Əslində, bu videolar üçün siz həmin insanın ailəsindən icazə almalısınız. İcazəsi olmadan videolar paylaşmaq, bunların üzərinə "layk" yığmaq çox ayıb işdir. İnsanlığa yaraşmayan davranışdır. Xeyli insan həlak olub. Pilotlar son ana qədər çalışıb ki, nəsə etsinlər və sonda özlərini də qurban ediblər. Belə ağır bir faciədən özünüzə bəyəni yığmağa, baxış yığmağa çalışırsınızsa, biz sizə baxırıq və "nə qədər acizsiniz" deyirik, "nə qədər özgüvənsizsiniz", "nə qədər istifadəçisiz" deyirik. Dünyasını dəyişmiş insanların adından istifadə edərək özünüzü təqdim etməyə çalışırsınız".