Alimlər canlı heç bir şeyə bənzəməyən orqanizm tapıblar…
Sia Az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Tədqiqatçılar Yer kürəsində qədim həyat haqqında qurulmuş fikirlərə etiraz ediblər…
...Onlar heç bir məlum orqanizmlər qrupuna təsnif edilə bilməyən bir canlı kəşf etdilər. Söhbət prototaksitlərdən - təxminən 400 milyon il əvvəl planetdə yaşamış səkkiz metrə qədər olan nəhəng strukturlardan gedir.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə Hi-Tech yazır.
Bu fosillərin tədqiqi tarixi 19-cu əsrdə başlamışdır.
Onlar alternativ olaraq qədim ağaclar, göbələklər və hətta yosunlar kimi təsnif edilmişdir.
Bununla belə, Edinburq Universitetindən bir qrup tərəfindən nümunələrin mikroskopik və kimyəvi analizinə əsaslanan yeni bir araşdırma bütün əvvəlki fərziyyələrə qarşı çıxıblar.
…Biz sistematik olaraq bütün mümkün təsnifat variantlarını istisna etdik. Prototaksitlər göbələklərə, bitkilərə və ya digər məlum eukariotlara uyğun gəlmir. Onların hüceyrə quruluşu və biokimyası həyatın heç bir müasir analoqu olmayan nəsli kəsilmiş qolu olduğunu göstərir.
Bunu əsərin müəllifləri yazır.
Tədqiqatçıların fikrincə, bu orqanizmlər mərhum Silur və Devoniyanın bataqlıq landşaftlarında mövcud olan eukaryotik həyatın unikal forması ola bilər. Onların uca bədənləri dövrün florası - ibtidai qıjı və at quyruğu üzərində ucalırdı,.. hətta o dövrün standartlarına görə yad görünürdü.
Prototaksitlərin qədim ekosistemlərdə hansı rol oynadığı məlum deyil. Bəlkə də bu, Yer tarixinin sonrakı dövrlərində izi itən uğursuz bir təkamül təcrübəsi idi. Lakin onların mövcudluğu təkamül yolunun nə qədər gözlənilməz və müxtəlif ola biləcəyini vurğulayır.