Antarktidada mühüm tapıntı: buzların altından çıxanlar heyrətləndirdi
GlobalInfo saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Antarktikada buzlağın qopması əsrarəngiz dəniz ekosistemini üzə çıxarıb.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə “The Independent” nəşri məlumat yayıb.
Məlumata görə, alimlər Antarktida sahillərində nəhəng buzlağın qopmasından sonra dəniz dibində zəngin ekosistem aşkar ediblər. Qopan buzlaq 510 kvadrat kilometrlik bir ərazini ortaya çıxarıb və burada əsrlərdir mövcud olduğu güman edilən fövqəladə bioloji müxtəliflik qeydə alınıb.
Daha əvvəl insan ayağı dəyməmiş bu ərazidə nəhəng mərcanlar və süngərlər, həmçinin dəniz hörümçəkləri, ahtapotlar və balıqlar yaşayır.
1300 metr dərinlikdə yerləşən bu ekosistem okeanın üzərindəki buz qatlarının altında həyatın necə davam etdiyini anlamaq üçün mühüm mənbədir. Qalınlığı 150 metrə çatan buzla örtülü bir ərazidə bu qədər canlı növünün necə sağ qala bilməsi alimlər üçün hələ də sirr olaraq qalır.
“Bu fürsəti qaçırmamaq üçün ekspedisiya planımızı dərhal dəyişdik və dərinliklərdə baş verənləri araşdırmağa qərar verdik. Açığı, belə gözəl və zəngin bir ekosistem tapacağımızı gözləmirdik. Burada müşahidə etdiyimiz canlıların ölçülərinə və yaş xüsusiyyətlərinə baxsaq, onların on illər, bəlkə də yüz illərdir ki, bu ekosistemdə mövcud olduğunu düşünə bilərik”, – araşdırmalarda iştirak edən Patrisiya Eskit bildirib.
Alimlər hesab edirlər ki, okean cərəyanları dəniz dibinə qida maddələri daşıyaraq buz qatının altındakı həyatın davamlılığını təmin edə bilər. Bu kəşf gələcəkdə Antarktida ekosistemlərinin daha dərindən öyrənilməsinə və bu sirli dünyanın yeni sirlərinin açılmasına səbəb olacaq.