Icma.az bildirir, Yeniazerbaycan saytına əsaslanaraq.
YAP Ağcabədi rayon təşkilatının sədri
Dövlət başçısı cənab İlham Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi 21 il müddətdə verdiyi sərəncamlarla imzaladığı qərarlarla, daim xalqın mənafeyindən çıxış etdiyini göstərmişdir. Ölkə həyatının bütün sahələrində əldə olunan uğurlar beynəlxalq təşkilatların hesabatlarında, nüfuzlu sosioloji mərkəzlər tərəfindən vaxtaşırı keçirilən rəy sorğularında dəyərləndirilir, eləcə də dünya mətbuatında işıqlandırılır.
Ümumiyyətlə, bu gün Azərbaycan dünyada təkcə siyasi, sosial-iqtisadi uğurları ilə deyil, eyni zamanda, idman sahəsində də əldə etdiyi nəticələrlə bütün diqqəti öz üzərinə çəkmişdir.
Məlumdur ki, müstəqilliyimizin bərpasının ilk illərində ölkəmizin düşdüyü böhranlı vəziyyət idmanı da tənəzzülə uğratmışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra idmana münasibət kökündən dəyişdi. Azərbaycan xaos və anarxiya girdabından çıxdığı zaman idmanın inkişafı dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birinə çevrildi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin idman sahəsində həyata keçirdiyi siyasət 1997-ci ildən yeni mərhələyə qədəm qoydu. Rəhbərlik etdiyi sahələrdə uğurlar qazanan cənab İlham Əliyevin Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti seçilməsi idman sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin yeni şəraitdə gerçəkləşməsinə böyük imkanlar açdı. İdmançılara dövlət qayğısı ilə yanaşı, idmanın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm işlərə start verildi.
İlk dəfə 2003-cü ilin prezident seçkilərində böyük üstünlüklə qələbə qazanaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilən cənab İlham Əliyevin ölkə rəhbəri olaraq idmanın inkişafına göstərdiyi diqqət isə idman fəaliyyətinin ikinci mərhələsi hesab olunur. Ölkə başçısı son 21 il ərzində həm Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, həm də MOK rəhbəri olaraq ölkəmizdə idmanın inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşmışdır. Ötən 21 ildə Azərbaycan beynəlxalq Olimpiya hərəkatında ciddi tərəfdaşa çevrilmişdir. 2004-cü il Afina, 2008-ci il Pekin və 2012-ci il London, 2016-ci il Rio de Janeiro, 2021-ci il Tokio Olimpiya oyunlarında qazanılmış uğurlar bunu deməyə əsas verir.
Prezident İlham Əliyev idman infrastrukturunun möhkəmləndirilməsi, genişləndirilməsi, yeniləşdirilməsi və bu sahənin inkişafına da xüsusi diqqət yetirir. Dövlət başçısı ölkənin hər bölgəsində idmanla məşğul olmaq üçün müasir tələblərə cavab verən idman infrastrukturunun formalaşdırılmasını mühüm vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirmişdir.
Bu gün uğurlu idman siyasətinin nəticəsi olaraq Azərbaycan dünya idman ictimaiyyəti tərəfindən ciddi tərəfdaş kimi qəbul olunur. Eyni zamanda, Azərbaycan beynəlxalq miqyaslı turnirlərə ev sahibliyi edərək idman ölkəsi kimi tanınır. Bütün bunlar son 21 ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların nəticəsidir. Tam əminliklə söyləmək olar ki, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanı hələ çox yüksəlişlər gözləyir.