Icma.az bildirir, 525.az portalına istinadən.
Bu gün elmə töhfələr bəxş etmiş Azərbaycan alimlərinin, ziyalılarının bayramıdır. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla ölkəmizin tarixində ilk dəfə olaraq Elm Günü təsis edildi. İctimaiyyətin diqqətinin elm sahəsinə cəlb edilməsinə, ölkənin gələcək inkişafında elmin rolunun artırılmasına imkan verən bu əlamətdar hadisə hər il məhz Elmlər Akademiyasının yarandığı gün, mart ayının 27-də qeyd edilir.
80 yaşını qeyd edən AMEA-nın qət etdiyi şərəfli yol təkcə tarixi mərhələ deyil, eyni zamanda ölkəmizin inkişafına xidmət edən elmi, ictimai, mədəni və texniki proseslərin təzahürüdür.
Dahi şəxsiyyətlərin elmin inkişafına verdiyi töhfələr onların əbədiyaşarlığını təmin edən başlıca amillərdəndir. Bu mənada Ümumilli Lider Heydər Əliyevin xidmətləri danılmazdır. Əldə olunan elmi naliyyətləri dövlət quruculuğu prosesinin mühüm şərti hesab edən Ulu Öndər yüksəksəviyyəli kadr potensialının yaradılması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsinə daim dəstək verib, Elmlər Akademiyasını milli sərvətimiz kimi dəyərləndirərək bu sahəyə hər zaman hamilik edib. Dövlətimizin elm siyasəti bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası, beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətində layihələr gerçəkləşdirilir.
İlk elmi məktəbin, daha dəqiq desək akademiyanın banisi hesab olunan Platonun təbirincə desək “Elm insan ruhunun gözünü təmizləyərək açır. Ruhun gözü isə min adi gözdən önəmlidir. Çünki yalnız onun köməyi ilə həqiqəti görmək mümkündür.”
Bu gün ölkəmizdə qeyd olunan Milli Elm Günü münasibəti ilə şərəfli ömür yolunda addımlayan alimlərimizi təbrik edir, onlara yeni elmi naliyyətlər arzulayırıq.