Bir ildə 9 minə yaxın miqrant ölüb
Cebheinfo saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) məlumatlarına görə, keçən il 8938 miqrant həyatını itirib.
Bu, BMT-nin indiyə qədər qeydə aldığı ən yüksək rəqəmdir.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) məlumatlarına görə, 2024-cü ildə 8938 miqrant sığınacaq axtararkən və ya miqrasiya edərkən həyatını itirib. Bu məlumat BMT nəzdində fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (BMqT) tərəfindən 2014-cü ildən bəri qeydə alınan ən yüksək rəqəm kimi qeydə alınıb.
Cenevrədə yerləşən təşkilat layihəyə 2014-cü ildə başlayıb, miqrantlar və qaçqınlar arasında ölüm və itkin düşənləri qeydə alıb. Məlumata görə, ən çox ölüm qeydə alınan qitələr 2778 hadisə ilə Asiya, 2242 hadisə ilə Afrika və 233 hadisə ilə Avropa olub.
Aralıq dənizində 2452 miqrant həyatını itirib. Mütəxəssislər Aralıq dənizində qeydə alınan ölüm sayında azalma olduğuna diqqət çəkib. İşlərin yalnız bir hissəsini müəyyən edə bilən təşkilat, ölən və ya itkin düşən miqrantların real sayının qeydə alınandan qat-qat çox olduğunu təxmin edir.
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Baş Direktorunun müavini Uqoçi Daniels “Dünyada miqrant ölümlərinin sayının artmasının faciəsi qəbuledilməzdir və əslində qarşısı alına bilər”,- deyib. Bir çox miqrant dəniz yolu ilə miqrasiya edərkən boğulur, xəstəlikdən ölür və ya ölümcül zorakılığın qurbanı olur. 2023-cü ildə isə 8747 mühacir və qaçqın miqrasiya zamanı həyatını itirib.
Nigar
"Cebheinfo.az"