Bu məhsul uşaqları daha mehriban edir
Icma.az xəbər verir, Azpost saytına əsaslanaraq.
Yaxşı və sosial cəhətdən uyğunlaşdırılmış uşaq böyütmək istəyirsiniz? Alimlər hər evdə tapılan ümumi məhsulun uşağın davranışına müsbət təsir göstərə biləcəyinin sirrini açıblar.
AzPost qidalanma mütəxəssisi Yuri Şvetsin Facebook-da yazdığı yazıya istinadən uşağın pəhrizinə mütləq hansı məhsulun daxil edilməli olduğunu izah edir.
Hansı məhsul uşaq üçün “dost” olacaq?
Britaniya alimlərinin yeni araşdırması dünyanı heyrətə gətirib: adi balıq uşağınızı daha sosial və mehriban edə bilər. Bristol Universitetinin məlumatına görə, müntəzəm olaraq balıq yeyən uşaqlar daha empatik, altruist və ünsiyyətcil olurlar.
Balıq uşağın mehriban davranışına necə təsir edir?
Bunun sirri balıqda olan Omeqa-3 yağ turşuları, selen və yoddadır. Bu maddələr beyin üçün faydalı olmaqla yanaşı, həm də sosial bacarıqların inkişafına kömək edir. Həftədə ən azı iki dəfə balıq yeyən uşaqlar həmyaşıdları ilə daha yaxşı anlaşır, daha asan paylaşır və daha çox empatiya göstərirlər.
“90-cı illərin uşaqları” adlı genişmiqyaslı tədqiqatda 5000-dən çox uşaq iştirak edib. Tədqiqatçılar iki il ərzində valideynlərdən uşaqlarının yemək vərdişləri və davranışları ilə bağlı sorğular apararaq məlumat toplayıblar. Nəticələr balıq istehlakı ilə sosial bacarıqların inkişafı arasında aydın əlaqə olduğunu göstərdi.
Niyə valideynlər uşaqlarına balıq verməkdən qorxurlar?
Göründüyü kimi, bir çox valideynlər çox balıq yemək civə və digər çirkləndiricilər səbəbindən uşaqlarına zərər verə biləcəyindən narahatdırlar. Bununla belə, alimlər həftədə iki porsiya balığın təhlükəsiz və sağlam olduğunu deyirlər.
Tədqiqatçılar valideynlərə övladlarının qida rasionuna balıq daxil etməyi tövsiyə edir. Somon, siyənək və skumbriya kimi yağlı balıqlar xüsusilə faydalıdır.