Bu məqaləni oxumaq belə... Kompüter Alimlər insan düşüncəsinin sürətini ölçdülər: Təəccüblü nəticələr
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Alimlərin tapıntılarına görə, insan beyni məlumatı saniyədə cəmi 10 bit sürətlə emal edir. Bu rəqəm kompüterlərin saniyədə trilyonlarla əməliyyat yerinə yetirmək qabiliyyəti ilə müqayisədə kifayət qədər aşağı görünür.
Bizimyol.info "trthaber"ə istinadən xəbər verir ki, araşdırmalara görə, bunu düşüncələrin beyində tək cərgədə işlənməsi ilə izah etmək olar. Bu iş tərzi informasiya axınında lənglik və tıxac yaradır.
Beynin bu yavaş emal qabiliyyəti periferik sinir sisteminin gigabit səviyyəli paralel məlumat toplama sürəti ilə müqayisədə olduqca aşağıdır.
Kaliforniya Texnologiya İnstitutundan neyrobioloqlar Jieyu Çeng və Markus Meyster sensor giriş və koqnitiv emal sürəti arasındakı bu uyğunsuzluğu sirr hesab edirlər. Onlar bildirirlər ki, hisslərimiz hər an trilyonlarla bit məlumatı toplayarkən, beynimiz ətrafımızı qəbul edir və bu məlumatın yalnız 10 bitindən istifadə edərək qərar verir.
Çeng və Meyster bu yaxınlarda dərc etdikləri araşdırmada insan beyninin təəccüblü dərəcədə yavaş işlədiyini iddia edirlər. Onlar bildirirlər ki, foto yaddaş və ya şüursuz emal qabiliyyətinə baxmayaraq, beynimiz ümumiyyətlə saniyədə onlarla bitdən çox emal etmir.
Məsələn, bir Rubik kubunu gözləri bağlı vəziyyətdə həll etmək təxminən 12 bit emal tələb edir. "StarCraft" strategiya oyununu peşəkar səviyyədə oynamaq saniyədə 10 bit əməliyyatdan asılıdır.
Hətta bu məqaləni oxumaq sizi müvəqqəti olaraq saniyədə 50 bit işləməyə məcbur edə bilər. Təxminən 80 milyard neyrondan ibarət olan insan beyninin mürəkkəb quruluşu onu qeyri-adi analiz gücü ilə təchiz edir.
Lakin Çeng və Meyster, beynimizin daha sürətli işləməməsinin səbəbinin sadəcə "lazım deyil" olması ola biləcəyini təklif edir. Tədqiqatçılar izah edirlər: "Əcdadlarımız dünyada dəyişikliklərin kifayət qədər ləng olduğu və sağ qalmağın mümkün olduğu ekoloji niş seçiblər".
Onlar qeyd edirlər ki, əksər hallarda ətrafımızdakı dəyişikliklərin sürəti saniyədə cəmi bir neçə bit qərar qəbul etmək ehtiyacı yaradır. İnsan beynindəki bu darboğazı aradan qaldırmaq üçün texnoloji tərəqqi yolu ilə idrak proseslərimizi kompüterlərin paralel emal gücü ilə birləşdirmək mümkün ola bilər.
Bu proses həm də süni intellektin inkişafı və insan beyni ilə uyğunlaşması baxımından əhəmiyyətli fikirlər verə bilər. Eyni zamanda, bu araşdırma dünyanı daha sadə suallarla və daha yavaş templə dərk etməyin dəyərini anlamağa kömək edə bilər.
Bu araşdırma "Neuron" jurnalında dərc olunub.