Çinin süni intellekt strategiyası 2030 cü ilə qədər...
Sfera.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
ABŞ Milli Kəşfiyyat İdarəsi 2025-ci il üçün “ABŞ Kəşfiyyat Cəmiyyətinin İllik Təhlükə Qiymətləndirilməsi” adlı 30 səhifəlik hesabatını dərc edib.
Sfera.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, hesabatda Çinin 2030-cu ilə qədər ABŞ-ni əvəz edərək dünyanın ən güclü süni intellekt gücünə çevrilməyi hədəflədiyi bildirilib. Bu məqsədə çatmaq üçün Çin çoxşaxəli, milli səviyyəli bir strategiya tətbiq edir.
Hesabatda, Çin, İran, Şimali Koreya və Rusiyanın, ABŞ-nin maraqlarına meydan oxuyan əsas dövlətlər kimi tanındığı vurğulanır. Bu dövlətlər, milli təhlükəsizlikdən tutmuş kiberhücumlar, ticarət və texnologiya sahələrinə qədər bir çox müxtəlif sahədə ABŞ-nin maraqlarına təhdid yaradırlar.
Çinin texnoloji maneələri aşmaq məqsədilə Asiya, Avropa və Şimali Amerikadakı şirkətlərdən “əmlak oğurladığı” iddia edilib. Həmçinin, Çinin qlobal miqyasda ABŞ-nin maraqlarına ən böyük təhlükə yarada biləcək ölkə olduğu qeyd olunub. Lakin, Pekin bu məsələdə daha ehtiyatlı davranır, çünki o, Rusiya, İran və Şimali Koreya kimi ölkələrdən fərqli olaraq, çox aqressiv olarsa, özünün iqtisadi və diplomatik nüfuzunu riskə atacağını bilir.
Hesabatda, həmçinin Şimali Koreyanın yaxın zamanda nüvə sınaqları keçirməyə hazırlaşdığı bildirilir.