DİQQƏT: “Bu şəxslər də qanunla vergi ödəməlidirlər, əks halda…” KONKRET
Konkret.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
“Bəzi vətəndaşlar onlayn ticarətlə məşğul olduqlarını düşünürlər. Üstəlik, hesab edirlər ki, heç bir yerdə qeyiyyatları olmadığı üçün, vergi öhdəlikləri də yoxdur. Bunu peşə halına gətirmiş insanlar sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxslər hesab olunurlar. Ancaq bu şəxslərin vergi öhdəlikləri və digər ödənişləri qanunla nəzərdə tutulur.“
Bu fikirləri KONKRET.az-a açıqlamasında hüquqşünas Elşad İsayev səsləndirib.
“Bu məsələlər Vergi Məcəlləsi ilə nizama salınır. Vergi Məcəlləsinə əsasən, hüquqi şəxs olmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs vergi uçotuna alınma ilə bağlı ərizəni vergi orqanına təqdim etməlidir. Bundan sonra isə vergi uçotuna alınmalı (VÖEN əldə etməli) və gəlirindən dövlət büdcəsinə vergi ödəməlidir. Uçota alınma “ASAN Xidmət” və ya vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərində həyata keçirilir. Fiziki şəxs tərəfindən sadələşdirilmiş vergitutma sistemi seçildiyi halda, ticarət fəaliyyətindən əldə edilən gəlirlərdən xərclər çıxılmadan 2 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş vergi hesablanır və dövlət büdcəsinə ödənilir. Vətəndaşlar qeydiyyata alınmanı problem etsələr, “Asan Xidmət”ə getməyə vaxtları olmasa, o zaman onlayn qeydiyyatdan keçmək mümkündür”.