F 35 ehtimalı Afinanı qorxutdu: Rum Yunan lobbisi səfərbər olub
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
ABŞ-dakı Rum-Yunan lobbisi Türkiyənin yenidən "F-35" döyüş təyyarəsi proqramına daxil edilməsinin qarşısını almaq və CAATSA (Sanksiyalarla Amerikanın Düşmənlərinə Qarşı Mübarizə Aktı) sanksiyalarının qaldırılmasının qarşısını almaq üçün səfərbər olub.
Bizimyol.info "hurriyet"ə istinadən xəbər verir ki, lobbilərə bağlı birlik və təşkilatlar bir-birinin ardınca Tramp administrasiyasına Türkiyəni ləkələyən məktublar göndərirlər.
Yunan-Kipr lobbisinin ən qədim təşkilatlarından biri olan Amerika-Yunan Proqressiv Təhsil Dərnəyinin (AHEPA) prezidenti Savaş Çivikos ABŞ dövlət katibi Marko Rubioya yazdığı məktubda: "Türkiyəyə "F-35" qırıcı təyyarəsi satılarsa, ABŞ-ın milli təhlükəsizliyi pozulacaq. Əgər satış baş tutsa, davamlı olaraq Amerikanın maraqlarına və müttəfiqlərimizin sabitliyinə zidd hərəkət edən hökumət mükafatlandırılmış olacaq", - deyə qeyd edilib.
Çivikos məktubunda Türkiyənin Həmas, Hizbullah, Suriya, Rusiya, İsrail, Yunanıstan və Kiprlə bağlı siyasətini pisləyib. Daha sonra “ABŞ administrasiyasını Türkiyəyə "F-35" qırıcılarının satışı ilə bağlı istənilən təklifi ciddi şəkildə araşdırmağa dəvət edirik: “ABŞ və müttəfiqlərinin maraqlarına qarşı dəfələrlə hərəkət edən bir xalqa bu qədər qabaqcıl hərbi texnologiya vermək, əks-sədası illərlə davam edə biləcək ciddi səhv olardı”, - deyə yazıb.
Yunan-Yunan lobbisinin başqa bir təşkilatı olan Amerika-Yunan İnstitutunun prezidenti Nik Lariqakis həftənin əvvəlində ABŞ prezidenti Donald Trampa məktub göndərərək, Türkiyənin "F-35" proqramına yenidən qoşulmasına icazə verməməsini və CAATSA sanksiyalarını davam etdirməsini istəyib.