Gavalı, ərik qurusu, kişmiş: hansı quru meyvə ən sağlamdır?..
…Qurudulmuş meyvələr şirniyyat və qəlyanaltılara sağlam alternativdir. Onların arasında gavalı, ərik qurusu və kişmiş xüsusilə seçilir.
Maraqlıdır, bu məhsullardan hansı daha faydalıdır və onların hansını məhdudiyyətsiz istehlak etmək olar.
SİA bu barədə diyetoloqların dediklərinə istinsd edəcək.
Gavalıların faydaları
Zəngin tərkibinə görə ən məşhur quru meyvələrdən biri olan qara gavalıdır. Tərkibində pəhriz lifi, B, C, E, PP vitaminləri, həmçinin maqnezium, sink, kobalt və manqan kimi minerallar var.
Bu qurudulmuş meyvə mədə-bağırsaq traktının fəaliyyətinə faydalı təsir göstərir. Bağırsaq hərəkətləri ilə bağlı problemlərin qarşısını almağa kömək edir və bağırsaq sağlamlığını qoruyur. Gavalı həm də sümükləri gücləndirir, çünki tərkibində kalsium və maqnezium var.
Quru əriklərin faydaları
Parlaq rənginə və faydalı xüsusiyyətlərinə görə çox vaxt "günəşli məhsullar" adlanan quru əriklərdir.
Bu qurudulmuş meyvənin tərkibində çoxlu A və C vitaminləri, həmçinin kalium və kalsium var. Mütəxəssisin sözlərinə görə, ərik qurusu xüsusilə ürək-damar sistemi üçün faydalıdır.
Hipertoniyanın qarşısını almaq və immunitet sistemini gücləndirmək üçün yeyilə bilər.
Kişmişin faydaları
Qurudulmuş üzümün tərkibində çoxlu miqdarda kalium, mis, maqnezium və fosfor, həmçinin B vitaminləri vardır. Bu maddələr ürəyin fəaliyyətini qorumağa və immunitet sistemini gücləndirməyə kömək edir. Tərkibində yüksək miqdarda təbii şəkər olduğu üçün əla enerji mənbəyidir. Xüsusilə aktiv həyat tərzi keçirən və artan fiziki aktivliyi yaşayan insanlar üçün faydalıdır.
Hansı quru meyvə ən yaxşısıdır?
Hansı quru meyvənin ən sağlam olduğunu müəyyən etmək asan deyil. Axı, ekspertin qeyd etdiyi kimi, onların hər birinin öz müsbət və mənfi cəhətləri var. Belə ki, gavalı həzmi yaxşılaşdırmaq üçün, quru ərik ürək-damar sisteminin sağlamlığını qorumaq üçün, kişmiş isə enerjini artırmaq üçün ən yaxşısıdır.
Dietoloq həmçinin xəbərdarlıq edib: quru meyvələr sağlam olsa da, ölçülü yeyilməlidir. Quru meyvələrin bədən üçün təhlükəsiz gündəlik hissəsi 30-40 qramdır.