Hind Okeanında təyyarədə panika: Sərnişin qapını açmağa çalışdı
Bizimyol saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
İndoneziyanın Bali Adasından Avstraliyanın Melburn şəhərinə gedən sərnişin təyyarəsi, uçuş zamanı bir sərnişinin təyyarə qapısını açmağa çalışması nəticəsində geri dönmək məcburiyyətində qalıb.
Bizimyol.info "trthaber"ə istinadən xəbər verir ki, hadisə barədə, aşağı qiymətli hava yolu şirkəti "Jetstar" tərəfindən çərşənbə günü verilən açıqlamada qeyd edildi.
Hava yolu şirkətinin açıqlamasına görə, 31 mart bazar ertəsi gecəsi baş verən məlumatda bildirilir ki, təyyarədə olan bir sərnişin Hind Okeanı üzərindən uçan təyyarənin qapısını zorla açmağa çalışıb və heyətə qarşı aqressiv davranışlar sərgiləyib.
Təyyarə heyəti sürətlə hərəkət edərək vəziyyətə müdaxilə edib və pilot təhlükəsizlik səbəbindən Baliyə geri dönmək qərarı alıb. Sərnişin, enişdən sonra yerli təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən təyyarədən çıxarılıb.
Sosial mediada paylaşılmış bir videoda, təyyarənin arxa hissəsində yerləşən bir qadının qapı qolunu qaldırmağa çalışdığı, lakin xəbərdarlıq sistemi işə düşdükdən sonra heyətin hadisəyə sürətlə müdaxilə etdiyi görüntülənib.
Uçuş izləmə saytı "Flightradar24" məlumatlarına görə, təyyarə qalxışdan təxminən bir saat sonra Hind Okeanında geri dönərək Baliyə yönəlib.
Hava yolu şirkəti, təyyarədə nə qədər sərnişin və heyət olduğunu dəqiq şəkildə açıqlamasa da: "Müştərilərimizin və komandamızın təhlükəsizliyi ən böyük prioritetimizdir. Bütün heyətə bu vəziyyətə göstərdikləri sürətli və peşəkar reaksiya üçün təşəkkür edirik", - deyə qeyd edib.
Hava yolu şirkətləri son illərdə təyyarələrdə artan aqressiv sərnişin hadisələrinə qarşı daha sərt tədbirlər görməyə başlayıb. Keçmişdə təcili çıxış qapılarını açmağa çalışan, kabin heyətinə hücum edən və ya uçuş zamanı zorakılıq göstərən sərnişinlər səbəbindən təyyarələr marşrutlarını dəyişdirmək məcburiyyətində qalıb.
Keçən il, bir sərnişin uçuş zamanı təyyarə qapısını açmağa çalışaraq bir kabin əməkdaşının yaralanmasına səbəb olmuş, digər sərnişinlərin müdaxiləsi ilə zərərsizləşdirilib. 2023-cü ildə isə bir sərnişin, "Asiana Airlines"a məxsus bir təyyarənin təcili çıxış qapısını enişdən az öncə açmış, hadisənin ardından hava yolu şirkəti "Airbus A321" tipi təyyarələrində təcili çıxış qapısı yaxınındakı oturacaqların satışını dayandırmışdı.
Havacılıq orqanları, bənzər hadisələrin qarşısını almaq üçün qaydaları daha da sərtləşdirir və təyyarə içində narahatlıq yaradan sərnişinlərə qarşı cəza tədbirlərini artırır.