İndiyədək dünyada baş verən Embraer 190 QƏZALARI
Modern.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Embraer 190” təyyarəsi Aktau şəhərinin 3 km yaxınlığında qəza enişi edib.
Təyyarənin göyərtəsində 62 sərnişin, 5 ekipaj üzvü olmaqla, ümumilikdə 67 nəfər olub. Təyyarədə olan sərnişinlər arasında 37 Azərbaycan vətəndaşı olub, onlardan 23-ü həyatını itirib.
"Embraer 190" "E-Jet" ailəsinin qısa və orta məsafəli marşrutlar üçün nəzərdə tutulan iki mühərrikli, orta məsafəli dar gövdəli sərnişin təyyarəsidir. 1997-ci ildən Braziliyanın "Embraer" şirkəti tərəfindən hazırlanır. Təyyarənin uzunluğu 36,2 m, hündürlüyü 10,6 m, maksimum uçuş çəkisi 45 tondur, kruiz sürəti 850 km/saat, sərnişin tutumu 110 nəfərdir. İndiyədək 550-dən çox "Embraer E-190" təyyarəsi istehsal edilib.
"Embraer 190"ın ​​ən böyük alıcıları Amerikanın "SkyWest Airlines", "Republic Airways" və "Envoy Air" şirkətləridir.
Qazaxıstanda qəzaya uğrayan təyyarə maksimum çəkisi 1,5 ton, uçuş məsafəsi isə 93 km artırılmış "Embraer E-190AR" (Advanced Range) modifikasiyasına məxsus olub. Təyyarə San-Pauludakı zavodda istehsal edilib, ilk uçuşunu 24 iyul 2013-cü ildə edib və 11 ildən artıq istismarda olub. 2013-cü ildən AZAL-a məxsus olub, 2017-2023-cü illərdə  “Buta Airways” tərəfindən istifadə edilib. Təyyarə "Qusar" adı ilə tanınıb.
Təyyarə Bakıdan Rusiyanın cənubuna, Yaxın Şərqə və Mərkəzi Asiyaya marşrutlar üzrə uçuşlar həyata keçirib. 2023-cü ildə 225, 2024-cü ildə 105 uçuş həyata keçirib.
AZAL-dan verilən məlumata görə, hava gəmisinin ümumi eniş sayı 9949, ümumi uçuş müddəti isə 15257,22 saat təşkil edir. Hava gəmisinin son tam texniki yoxlanışı 2024-cü il oktyabrın 18-də aparılıb. Son yoxlamadan sonra 671 uçuş saatı keçib.
Təyyarəni idarə edən və böyük təcrübəyə malik olan hava gəmisinin kapitanı İqor Kşnyakin 15 min saatdan çox uçuş həyata keçirib ki, onlardan təxminən 11 200 saatını kapitan qismində olub.
Modern.az "Embraer 190" təyyarələrinin bundan əvvəlki qəzalarını araşdırıb.
2007-ci il
“Embraer E-190” təyyarəsi Kolumbiyanın dənizkənarı Santa Marta-Simon Bolivar hava limanında uçuş-enmə zolağından çıxıb və Atlantik okeanında dayanıb. Ciddi xəsarət alan olmayıb. Hadisə güclü yağış və güclü külək səbəbindən baş verib.
2010-cu il
24 avqust 2010-cu ildə Çinin Harbin şəhərindən qalxan Henan Hava Yollarına məxsus 8387 saylı "Embraer 190" təyyarəsi Yichun Lindu hava limanında uçuş-enmə zolağına təxminən 1 km qalmış qəza enişi edib və nəticədə 44 nəfər həlak həlak olub. 2012-ci ilin iyun ayında dərc edilmiş yekun araşdırma hesabatı belə nəticəyə gəlib ki, uçuş heyəti zəif görmə şəraitində əməliyyatlar üçün təhlükəsizlik prosedurlarına əməl etməyib.
2011-ci il
"Embraer E-190" Ekvadorun Quito-Mariskal Sucre hava limanına eniş edən zaman təyyarənin qanadlarında nasazlıq yaranıb və qəza enişi edib. Müstəntiqlər belə qənaətə gəliblər ki, təyyarə heyəti "Embraer"in fövqəladə hallar üzrə protokollarına əməl etməyib. Ciddi xəsarət alan olmayıb.
2013-cü il
29 noyabr 2013-cü ildə "LAM Mozambique Airlines" şirkətinə məxsus 470 saylı "Embraer 190" təyyarəsi Namibiyada qəzaya uğrayıb. Məlumata görə, qəzaya səbəb pilotun səhvi olub. Birinci kapitanın vanna otağından istifadə etmək üçün kabinəni tərk etdiyi bildirilir. Qəza nəticəsində göyərtədəki 33 nəfərin hamısı (27 sərnişin, 6 ekipaj üzvü) həlak olub.
2016-cı il
"Embraer E-190" Quito-Mariscal Sucre Hava Limanında qəza enişi edib. Müstəntiqlər hava limanının şərtləri və ekipajın enişdən əvvəl verdiyi qərarların insidentə səbəb olduğu qənaətinə gəliblər. Xəsarət alan olmayıb.
2018-ci il
"Embraer ERJ-190" təyyarəsi Meksikanın Durnaqo şəhərindən ölkənin paytaxtı Mexikoya uçmaq üçün havaya qalxıb. Meksikanın Mexiko şəhərinə sərnişin reysi üçün Duranqodan (Meksika) qalxmalı idi. Təyyarədə 99 sərnişin və 4 ekipaj üzvü olub. Təyyarə əlverişsiz hava şəraitində Duranqo hava limanından qalxmağı rədd edib və uçuş-enmə zolağından sola çıxıb, eniş zolağının sonunda aşıb və alovlanıb. Bütün sakinlər sağ qalıb. 2 nəfər ağır, 83 nəfər isə yüngül bədən xəsarətləri alıb.