İqtisadi zərbə: Bu ölkələrin aviaşirkətləri Rusiyaya reysləri dondurdu
Adelet.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb ki, ötən gecə hava hücumundan müdafiə sistemləri Rusiyanın regionları üzərində Ukraynaya məxsus 56 ədəd PUA vurub.
Adalet.az xəbər verir ki, Ukrayna dronlarının hücumunun qarşısını almaq məqsədilə Rusiyanın bir çox şəhərləri risqli bölgə olduğu üçün bir sıra aviaşirkətlər həmin ərazilərə aviareysləri dayandırıb. Beləki, BƏƏ məxsus “Flydubai” aviaşirkəti yanvarın 2 və 3-dək Dubaydan Mineralnıye Vodı və Soçiyə reysləri təxirə salıb.
Bundan əvvəl isə - 26 dekabrda İsrail Teleqram kanalları məlumat yaydı ki, İsrailin “El-Al” aviaşirkəti Moskvaya bütün reysləri ləğv edib. Bildirilib ki, buna səbəb Rusiyanın hava məkanında AZAL-a məxsus təyyarənin Rusiya HHM sistemləri vasitəsilə vurulmasıdır.
27 dekabrda isə Qazaxıstanın “Qazaq Air” aviaşirkəti elan etdi ki, təhlükəsizlik məqsədilə Astana - Yekaterinburq marşrutu üzrə uçuşları dayandırıb.
Amma Ermənistan aviaşirkətlərinin nümayəndələri bildiriblər ki, Rusiyaya uçuşların qrafikində heç bir dəyişiklik yoxdur.Yəni, Ermənistan aviaşirkətləri Rusiyaya mülki reyslərini ləğv etməyi planlaşdırmır.
Xatırladırıq ki, AZAL yarana biləcək riskləri nəzərə alaraq Mineralnıye Vodı, Soçi, Volqoqrad, Ufa, Samara, Saratov, Nijni Novqorod və Vladiqafqaza uçuşları təxirə salıb.