Kişinyov məhkəməsi Qaqauziyanın rəhbəri Qutsulu 20 sutka həbs edib
Oxumeni.az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Kişinyov Rayon Məhkəməsi prokurorun tələbini qismən təmin edib və Moldovanın Qaqauz Muxtar Vilayətinin rəhbəri Yevgeniya Qutsulu 20 sutka müddətinə həbs edib. Siyasətçinin müdafiəsi məhkəmənin qərarına etiraz edəcəyinə söz verib.
Məhkəmə iclasından əvvəl prokuror Adrian Skutaru jurnalistlərə bildirib ki, Yevgeniya Qutsula qarşı dörd maddə üzrə ittiham irəli sürülüb: 2023-cü ildə Qaqauziya rəhbəri postuna seçki kampaniyasının qanunsuz maliyyələşdirilməsi, sənədlərin , bəyannamələrin , kampaniyanın maliyyələşdirilməsi, hesabatlarının saxtalaşdırılması.
Qaqauziya rəhbəri bildirib ki, ona vəzifəsini tərk etdiyinə görə cinayət işini bağlamaq təklif olunub. Xanım Qutsuldan onu Qaqauziya rəhbəri postuna namizədliyini irəli sürən Şor partiyasından olan həmkarlarının fəaliyyəti ilə bağlı yalan ifadə verməsi də tələb olunub.
Qeyd edək ki, Yevgeniya Qutsul martın 25-də Kişinyov hava limanında 72 saat saxlanılıb. Buna səbəb ölkədən çıxış qadağası olub.