Mixeil Kavelaşvili altıncı prezidenti kimi səlahiyyətlərinin icrasına başlayıb
Icma.az bildirir, Yeniavaz saytına əsaslanaraq.
Mixeil Kavelaşvili parlament binasında and içərək Gürcüstanın altıncı prezidenti kimi səlahiyyətlərinin icrasına başlayıb.
Yeniavaz.com Gürcüstan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Kavelaşvili Gürcüstan Konstitusiyasının bu gün üçün xüsusi olaraq çap olunan nüsxəsinə and içib.
Bildirilir ki, bu nüsxə daha sonra Parlament Muzeyinə təhvil veriləcək və sonrakı açılışlarda istifadə edilməsi planlaşdırılır.
İnauqurasiya mərasimi parlament binası qarşısında etiraz aksiyası fonunda baş tutub. Toplananlar Kavelaşvilini legitim prezident kimi tanımır və ölkədə yeni parlament seçkilərinin keçirilməsini tələb edirlər.
Qeyd edək ki, Kavelaşvilinin 53 yaşı var, onun 18 ilini futbola həsr edib. Futbolçu karyerası ərzində “Mançester Siti”, “Alaniya”, “Qrasshopper” klublarında çıxış edib və karyerasını İsveçrənin “Bazel” klubunda başa vurub. Kavelaşvili peşəkar məşqçiliklə məşğul olmaq üçün UEFA lisenziyası alıb və futbol sahəsində ekspert kimi fəaliyyət göstərib.