Parlamentari: Sosial rifah dövlətin prioritet siyasətidir
Sherg.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Gələn il vətəndaşlarımız daha çox rifahı təmin olunmuş halda yaşayacaq və özünü daha güvənli hiss edəcək
Xəbər verdiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyev əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə növbəti Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, 2025-ci il yanvarın 1-dən ölkəmizdə minimum aylıq əməkhaqqının məbləği 345 manatdan 16 faiz artımla 400 manata, 2025-ci il fevralın 1-dən əmək pensiyasının minimum məbləği 280 manatdan 14,3 faiz artımla 320 manata çatdırılacaq. Qeyd edək ki, bu artımlarla birgə artıq 2018-ci ilin əvvəlindən minimum aylıq əməkhaqqında 3,1 dəfə, minimum pensiyada 3 dəfəyədək artıma nail olunub. Sərəncam dövlət başçısının siyasətinin mərkəzində vətəndaş rifahının təminatı prinsipinin dayandığını və bu məqsədlə aparılan sosial islahatların uğurla davam etdirildiyini bir daha göstərir. Prezident İlham Əliyevin güclü sosial siyasəti, uğurlu sosial islahatlar proqramı ölkədə sosial inkişafın davamlı xarakter almasına, vətəndaş rifahının təminatı sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına imkan verib. Dövlət başçısı özü dəfələrlə vurğulayıb ki, Azərbaycan sosial dövlətdir və onun siyasətinin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı, onun qayğıları, problemləri, təhlükəsizliyi, xoşbəxtliyi dayanır. Ölkə Prezidentinin bu sözləri onun tapşırıqları əsasında ardıcıl olaraq həyata keçirilən, o cümlədən son illər bir-birinin ardınca reallaşdırılan, hər biri neçə-neçə vətəndaşın rifahının dəstəklənməsində önəmli rol oynayan sosial islahatlarda aydın və əməli təsdiqini tapır. Buna nümunə olaraq dövlətimizin başçısının Fərman və Sərəncamları əsasında 2018-2024-cü illərdə 4 milyondan çox vətəndaşı əhatə edən 4 sosial islahat paketinin icra olunmasını, bu islahatlar üçün 7 milyard manat əlavə illik vəsait ayrılmasını göstərmək olar.
Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev "Sherg.az"a deyib ki, Prezident İlham Əliyevin əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması ilə bağlı Sərəncamında məqsəd elə adından da göründüyü kimi vətəndaşların sosial rifah halının daha da yüksəldilməsidir. Komitə sədrinin sözlərinə görə, 2018-ci ildən sonra ölkədə dərin sosial islahatlar başlayıb və uğurla davam edir: