Paşinyan Lukaşenkodan inciyib, amma Ərdoğana görüşməyə tələsir Ekspert
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Ermənistan nümayəndə heyətinin may ayında keçiriləcək Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının və Avrasiya İqtisadi Forumunun görüşü üçün Minskə getməkdən imtina etməsi - bu, Ermənistanın Rusiyadan uzaqlaşma siyasətinin elementlərindən biridir, onun çərçivəsində Paşinyan Belarusu yalnız element kimi istifadə edir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu fikirləri politoloq Hrant Mikaelyan Ermənistan mətbuatına müsahibəsində bildirib.
Cümə axşamı Sankt-Peterburqda EAEU sammitində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko arasında atışma olub.
Xüsusilə, tədbirə videobağlantı vasitəsilə qoşulan Paşinyan Ermənistan nümayəndə heyətinin may ayında keçiriləcək görüşdə videokonfrans vasitəsilə iştirak edəcəyini bildirib və Lukaşenko buna Minskdə televiziyanın olmaya biləcəyini qeyd edib.
“Əlbəttə, COVID-i bəhanə kimi adlandırdılar: birinci gün dedilər ki, COVID var, sonra məlum oldu ki, yoxdur, sonra yenidən “peyda oldu”. Paşinyan Avrasiya sammitlərində iştirak etməmək üçün dəfələrlə COVID-i bəhanə edib. İcazə verin belə bəyanatlara inanmayaq”, - deyə politoloq qeyd edib.
Onun müşahidələrinə görə, nə baş nazir Paşinyan, nə də onun komandasının üzvləri heç vaxt analoji bəhanə ilə Avropa və Amerika tədbirlərində iştirakdan imtina etməyiblər. O deyib ki, Paşinyan baş nazirliyinin əvvəlindən - 2018-ci ilin mayından Belarusa mənfi münasibət bildirib. “Əlbəttə, burada Lukaşenkonun bir sıra bəyanatlarından sitat gətirmək olar, onlar yumşaq desək, ermənipərəst deyil. Ermənistanın baş nazirinin guya “azərbaycanpərəst” Lukaşenkonun siyasətindən “incidiyi” ilə bağlı izahatına qulaq assın,
bəs niyə bu halda Çarlz Mişeldən, eyni ilə İlham Əliyevdən və ya Rəcəb Tayyib Ərdoğandan “incimir” və daim onlarla görüşmək fürsəti axtarır? Lukaşenkonun siyasi sövdələşməsi bir şeydir, erməni tərəfinin ideoloji səbəblərdən verdiyi bəyanatlar isə tamam başqadır. Aydındır ki, “küskünlük” Ermənistanın indiki hakimiyyətinin yürütdüyü siyasi xəttə bəraət qazandırmaq üçün sadəcə əlverişli bəhanədir”, - deyə politoloq vurğulayıb.
Ümumiyyətlə, Qərb Ermənistan hakimiyyəti qarşısında belə bir vəzifə qoyub - Ermənistanı Avrasiya inteqrasiya məkanından, xüsusən də Rusiya-Belarus birliyindən təcrid etmək və Paşinyan bu vəzifəni Avrasiya institutlarından uzaqlaşdırmaqla yerinə yetirir, deyə Mikaelyan bildirib.
Bir müddət əvvəl Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk Ermənistanın siyasi vektorunun getdikcə daha çox Qərbə yönəldiyini bildirib. Onun qiymətləndirməsində Aİ və Aİİ bir-birinə uyğun gəlmir və dövlətin Rusiya ilə dostluqdan əldə etdiyi faydalar Rusiya Federasiyasının təhlükəsizliyini və strateji dərinliyini təmin etmək üçün ödəniş kimi qəbul edilməlidir. Ona görə də bölgədən kənar oyunçuların gəlişinin nəticələri olacaq.
Yada salaq ki, 2023-cü ilin oktyabrında baş nazir Nikol Paşinyan Avropa Parlamentində çıxış edərkən Ermənistanın Aİ-nin mümkün hesab etdiyi qədər Avropa İttifaqına yaxın olmağa hazır olduğunu bildirmişdi. Və bu yaxınlarda Ermənistanda Aİ-yə üzvlüklə bağlı referendumun keçirilməsi üçün imza toplanması təşkil edib.