Paşinyan müxalifət qarşıdurması: “Növbəti seçkilərdə...”
Cebheinfo saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
"Paşinyanın aqressiv ritorikasının arxasında duran əsas səbəb hazırda müxalifətdə təmsil olunan rəqiblərinin növbəti seçki dövrünə hazırlığının müəyyən xarici siyasi dairələr tərəfindən dəstəklənməsidir".
Bunun "Cebheinfo.az"-a açıqlamasında politoloq Aytən Qurbanova bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rusiyaya yaxınlığı ilə tanınan keçmiş prezidentlərin indiki məqamda bu qədər fəallaşması Paşinyan hakimiyyəti üçün ciddi təhdidlərin olduğunu açıq şəkildə göstərir:
"Əslində, bu siyasi fiqurlar erməni cəmiyyətində geniş rəğbət görməsələr də, onların nisbi siyasi fəallığı rəsmi İrəvan tərəfindən revanşist əhval-ruhiyyəni qorumaq və sülh prosesi ilə bağlı real addımları gecikdirmək üçün bir vasitə kimi istifadə olunurdu.
Çünki son zamanlarda Paşinyan avropalı himayədarlarının dəstəyinə və hakimiyyətinin davamlılığını təmin edəcək zəmanətə arxayın idi. Lakin bölgədə baş verən geosiyasi dəyişikliklər fonunda onun növbəti seçkilərdə qalib gəlməsi artıq xarici dairələr üçün o qədər də cəlbedici görünməyə bilər. Hətta onların dəstəklədiyi yeni bir namizədin son anda seçki marafonuna qoşulması ehtimalı da istisna edilmir".
Politoloq vurğulayıb ki, Paşinyan daxili auditoriyanı ələ almaq üçün ritorikasını dəyişməyə və bununla da xarici dairələrə konkret mesajlar verməyə məcburdur.
"Hadisələrin inkişaf xronologiyası göstərir ki, Paşinyan ilə müxalifət arasındakı hakimiyyət savaşı bir müddət də qarşılıqlı ittihamlar və cinayət faktlarının ifşası ilə davam edəcək".