Paşinyanın partiyası ilk məğlubiyyətini alıb Ölkənin ikinci şəhəri nəzarətdən çıxdı...
Azpolitika.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın "Vətəndaş müqaviləsi" partiyası martın 30-da ölkənin ikinci ən böyük şəhəri Gümrüdə keçirilən bələdiyyə seçkilərində ən çox səs toplamasına baxmayaraq, şəhərə nəzarəti itirmək riski ilə üzləşib.
“AzPolitika” erməni meiasına istinadla xəbər verir ki, seçicilər şəhər merini təyin etmək səlahiyyətinə malik yeni yerli şuranı seçmək üçün səs veriblər. Analitiklər bu seçkini Paşinyanın populyarlığının vacib bir sınağı olaraq qiymətləndirir.
Ermənistanın Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK), demək olar, bütün səsvermə nəticələrinin hesablandığını bildirib. İqtidarda olan "Vətəndaş müqaviləsi" partiyası səslərin 36.8 faizi toplayıb və buna görə də şurada mütləq çoxluğu əldə edə bilməyib. Onun ehtimal müttəfiqi - Qərbyönümlü "Avroalyans" bloku da şurada təmsil olunmaq üçün tələb olunan 6 faizlik səs həddini keçə bilməyib.
Ermənistan Kommunist Partiyası və onun merliyə namizədi Vardan Qukasyan 20.7 faiz səs toplayaraq ikinci yeri tutub. Onu müxalif parlament üzvü Martun Qriqoryanın rəhbərlik etdiyi "Bizim şəhər" bloku izləyib, bu blok təxminən 15.9 faiz səs toplayıb. Tanınmış televiziya prodüseri Ruben Mxitaryan və iş adamı Karen Simonyanın başçılıq etdiyi digər iki müxalifət qrupu da, müvafiq olaraq, 7.9 faiz və 6.2 faiz səs toplayaraq yeni şəhər şurasında təmsil olunacaq.
Beləliklə, dörd müxalifət namizədinin şuradakı 33 yerdən azı 18-ni qazanacağı proqnozlaşdırılır ki, bu da onları Gümrü meri vəzifəsinə ortaq namizəd təyin etmək imkanı verir.
1999-2012-ci illərdə şəhərə rəhbərlik etmiş Qukasyan gərgin seçki kampaniyası zamanı digər müxalifət qüvvələrindən daha çox səs toplayacağı təqdirdə bələdiyyə sədri seçilməli olduğunu bildirib.
"Vətəndaş müqaviləsi" partiyasının yüksək vəzifəli üzvü Vahe Qalumyan etiraf edib ki, hakim partiya yeni şəhər şurasına nəzarət etməyəcək. Ancaq onun sözlərinə görə, partiyanın seçki fəaliyyəti məğlubiyyət hesab edilə bilməz.
Paşinyanın partiyası 2021-ci ildə keçirilmiş əvvəlki yerli seçkilərdə də qalib gələ bilməyib. Ötən ilin sonlarında Gümrünü idarə edən yerli blokun qeyri-rəsmi liderinə qarşı qaldırılan cinayət işindən sonra "Vətəndaş müqaviləsi" partiyası şəhərin bələdiyyə administrasiyasına nəzarəti ələ keçirib.
Paşinyanın partiyası bazar günü İrəvanın qərbindəki böyük icmada keçirilən yerli seçkilərdə də sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşib. Doqquz kənddən ibarət icmada müxalifətdə olan "Aprelu Yerkir" partiyasının rəhbərlik etdiyi yerli blok 56 faizdən çox səs toplayıb.