Xalqcebhesi saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Ədalət, Hüquq, Demokratiya (ƏHD) Partiyasının sədri, millət vəkili Qüdrət Həsənquliyev partiyanın mətbuat xidmətinin suallarını cavablandırıb. Müsahibəni təqdim edirik:
Qüdrət bəy, Prezidentin və birinci vitse-prezidentin Qarabağa səfəri barədə təəssüratlarınızı bilmək istərdik...
Qarabağda böyük bərpa - quruculuq işləri aparlır. Bunu seyr etmək çox fərəhləndiricidir. Şuşada qələbəmizin şərəfinə ucaldılan yeni məscid öz gözəlliyinə və arxitekturasına görə Şuşanın, Qarabağın simvoluna çevriləcək. Hazırda islam alimləri və din xadimləri islamda islahatlar barədə müzakirələrə başlayıblar. Bu təqdirəlayiq haldır. Çox istərdim ki, bu istiqamətdə biz daha da irəli gedək. Şuşa məscidində böyük elmi kitabxana, Şuşanın tarixi muzeyi, gənclərin nikahlarını qeydə aldırmaları üçün səadət sarayı yaradılsın, din xadimləri gənclərə xeyir-dua versin. Məscid yalnız ibadət yeri olmasın, dinimiz hüzn mərasimləri ilə assosiasiya olunmasın. Şuşa məscidi gənclərimizin hər gün üz tutduğu yer olsun. Mən vaxtilə Ağdamın paytaxt şəhəri kimi tikilməsini təklif etmişdim, bu qəbul olunmadı. Paytaxtı Xankəndinə köçürmək barədə də düşünmək lazımdır. Bu siyasi və iqtisadi səmərəlilik, Bakının yükünün azaldılması baxımından əhəmiyyətli olardı. İnanıram ki, nə vaxtsa bu baş verəcək.
Qüdrət bəy, Qarabağda iş yerlərinin açılması baxımından görülən işləri yetərli sayırsınızmı?
Müəyyən işlər görülür, amma hökumət xarici dövlətlərdən daha çox Azərbaycana investisiya qoyuluşu barədə düşünməli, daha əlverişli biznes mühiti, Ermənistanla sülhə, regional təhlükəsizliyə nail olmaqla, sərhədlərin, bu yolla yeni iş yerlərinin açılmasına çalışmalıdır. Regionun daha sıx iqtisadi inteqrasiyası və azad ümumi bazar yaradılması üçün təşəbbüslərlə çıxış etməliyik. Azərbaycan üzərindən Rusiyadan İrana qaz kəmərinin çəkilməsinə razılıq verdiyimizdən, tələb etməliyik ki, Rusiya və İran da Türkmənistandan Azərbaycana Xəzərin dibi ilə qaz kəmərinin çəkilməsinə mane olmasın.
Türkiyə və Azərbaycan Xəzərin dibi ilə dəmir və avtomobil yolunun çəkilməsi barədə müzakirələr açmalıdırlar. İqtisadiyyatın sürətli inkişafı üçün dövlət sektoru özəlləşdirilməli, bürokratik əngəllər aradan qaldırılmalı, qanunun aliliyinin təmin olunması istiqamətində əlavə işlər görülməlidir.
Qüdrət bəy, Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün sülh danışıqlarının perspektivini necə görürsünüz?
Rusiya özünə birləşdirdiyi Ukraynanın 4 regionunu tam işğal etməyənə qədər müharibə böyük ehtimalla davam edəcək. Bu işdə Tramp ona lazımı dəstəyi verəcək. Amma bu elə formada həyata keçiriləcək ki, Tramp vəzifəsini qoruya və gələcəkdə hakimiyyəti varisinə ötürə bilsin. Başqaları kimi Ukrayna da ABŞ ilə dostluğun ağır fəsadlarını yaşayacaq. Putin artıq təkcə Ukrayananı yox, NATO-nu da məğlub etməyin mümükünlüyünü görür. Ona görə də müharibəni indiki mərhələdə dayandırmayacaq, dəyərlər böhranı yaşayan, xəyanətə meylli kollektiv Qərbi diz çökdürəcək. Tramp ABŞ-nin rəqiblərindən çox, özünün siyasi rəqiblərinə nifrət edir, onlardan qisas almaq istəyir. Putin Trampdan Rusiyanın rəqiblərinə qarşı bütün istiqamətlərdə məharətlə istifadə edəcək.