Pentagon husilərə qarşı əməliyyata başlayır: Regiona 300 dən çox amerikalı hərbçi gedib
Oxu.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Pentagon ABŞ Milli Qvardiyasının Hərbi Hava Qüvvələrinin bir neçə A-10 hücum təyyarəsini Aydaho ştatından Yaxın Şərqə göndərib.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, bu barədə "Air and Space Forces Magazine" jurnalı məlumat yayıb.
Bildirilir ki, təyyarələrlə birlikdə ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığının məsuliyyət zonasına daxil olan regiona 300-dən çox amerikalı hərbçi gedib. Qeyd olunur ki, proses ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin B-2 strateji bombardmançı təyyarələrinin Hind Okeanındakı Çaqos arxipelaqında yerləşən Dieqo-Qarsiya hərbi bazasına gedişini təsdiqləməsindən qısa müddət sonra həyata keçirilib.
O da qeyd olunur ki, Yaxın Şərqə əlavə qüvvələrin göndərilməsi ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Yəmən husilərinə qarşı əməliyyatının başlanması ilə əlaqədardır. Lakin A-10 hücum təyyarələrinin hansı tapşırıqları yerinə yetirəcəyi dəqiqləşdirilmir.
Xatırladaq ki, martın 15-də ABŞ Prezidenti Donald Tramp Yəmən ərazisinin təxminən 1/3-ni nəzarətdə saxlayan husilərə qarşı hərbi əməliyyatın başlandığını elan edib. Tramp bu qərarı husilərin Qırmızı dəniz və Ədən körfəzində ticarət gəmilərinə hücumları ilə əlaqələndirib. Əməliyyatda Qırmızı dənizdə yerləşən "USS Harry Truman" aviasiya qrupu iştirak edir. Bu qrup mütəmadi olaraq "Ənsar Allah" hərəkatının nəzarətində olan Yəmən ərazisinə zərbələr endirir. Möhkəmləndirilmiş yeraltı silah anbarlarına yüksək dəqiqlikli zərbələrin endirilməsində B-2 təyyarələri də iştirak edib.