Qlobal istiləşmə buzlaqlarda suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb
Oxumeni.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Qlobal istiləşmə torpaqlarda, göllərdə, çaylarda və buzlaqlarda suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb ki, bu da geri dönməz nəticələrə gətirib çıxara bilər.
Melburn Universitetinin alimləri və onların həmkarları quruda və yeraltında şirin suyun həcminin əhəmiyyətli dərəcədə azaldığını müəyyən ediblər, The Insider yazır.
Hidrologiya professoru Donqriol Ryu və onun həmmüəllifi Ki-Vonun “Science” jurnalında dərc olunmuş araşdırmasına görə, qlobal istiləşmə torpaqda, göllərdə, çaylarda və qar örtüyündə suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb ki, bu da kənd təsərrüfatı və dəniz səviyyəsinin qalxması üçün geri dönməz nəticələrə səbəb ola bilər.
Sənədə görə, son 20 ildə Yer kürəsində torpağın rütubəti 2000 giqatondan çox azalıb ki, bu da Qrenlandiyada 2002-2006-cı illərdəki buz itkisindən iki dəfə çoxdur. Eyni zamanda, əvvəllər on ildə yalnız bir dəfə baş verən böyük quraqlıqların tezliyi artıb, Dünya okeanının və Yer kürəsinin səviyyəsi yüksəlib.
Donqriol Ryu həmçinin qeyd edir ki, onların tapıntıları daha dərin problemi ortaya qoyur: quraqlığın ardınca daşqınlara səbəb olan güclü yağışlar zamanı torpağın elastikliyi azaldığı üçün yeraltı su təchizatı hələ də bərpa olunmur. Onun qaytarılması insanların iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq üçün tədbirlər görüb-götürməməsindən və su ehtiyatlarından istifadə üsullarında əhəmiyyətli dəyişikliklər edib-etməməsindən asılı olacaq.
Tədqiqat həmçinin təsdiqləyir ki, Yerin fırlanmasındakı cüzi tərəddüdlər və yerdəyişmə planetin rütubət səviyyəsindəki dəyişikliklərdən qaynaqlanır.
Potsdam Universitetinin hidrologiya və məlumat elmləri professoru, “Science” jurnalında tapıntılar haqqında icmal məqaləsi yazan Luis Samanieqo planetin oxunun cüzi yerdəyişməsini Yerin elektrokardioqramı ilə müqayisə edib. Onun fikrincə, belə bir nəticənin tapılması aritmiyanı aşkar etmək kimidir, ona məhəl qoymamaq isə həqiqi aritmiya üçün həkim göstərişlərinə əməl etməməklə eynidir.
Bundan əvvəl . Bu addım Vaşinqtonu, hökumətlərin iqlim dəyişikliyinin ən pis təsirlərini qaçmaq üçün
Qlobal istiləşməni sənayedən əvvəlki səviyyədən 1,5 dərəcə Selsi (2,7 dərəcə Fahrenheit) yuxarı ilə məhdudlaşdırmağa razılaşdığı 2015-ci il sazişini imzalamayan ölkələr isə İran, Liviya və Yəməndir. İndi bura ABÇ-da əlavə olunub. Belə ki, ABŞ-ın Paris İqlim Sazişindən yenidən çıxacağı məlum olub. Bütün bunlar isə qlobal istiləşmə ilə bağlı mübarizəni zəiflədə, su ehiyatlarının daha da azalmasına səbəb ola bilər.