Rusiyaya kəskin sanksiyaların tətbiqi Trampın özünə qarşı çevrilə bilər
Icma.az bildirir, Qaynarinfo saytına əsaslanaraq.
"Neft və qazla bağlı Rusiyaya kəskin sanksiyaların tətbiqi bumeranq kimi Tramp adminstrasiyasının özünə qarşı çevrilə bilər. Belə ki, verilən təklif Rusiyaya mənfi təsir göstərəcək, amma eyni zamanda neftin qiyməti 100 dolları keçəcək”.
Qaynarinfo-ya açıqlamasında bunu ReAL Partiyasının sədri Natiq Cəfərli amerikalı iqtisadçıların Putini müharibəni dayandırıb, danışıqlar masasına oturmağa məcbur etmək üçün ABŞ Prezidenti Trampa ünvanladıqları təklifi şərh edərkən deyib.
Ekspert qeyd edir ki, Rusiyaya qarşı müharibə başlayandan bəri tətbiq edilən sanksiyalar həmişə yarımçıq olub:
"Yəni Rusiya sanksiyalardan yan keçmək üçün kifayət qədər imkan və fürsətlərdən yararlanıb. Bunu Qərb də görür. Məsələn, Ermənistan, Hindistan Rusiyaya sankskiyalardan yayınmaqda yardım edirdi. Amma neft və qazla bağlı kəskin sanksiyaların olması Tramp adminstrasiyasının özünə bumeranq kimi geri dönə bilər. Çünki Rusiya neftini dünya bazarından tamamilə sıxışdırıb çıxarmaq mümkün olsa, bu halda neftin qiyməti bahalaşaraq 100 dolları keçəcək”.
Yəni ekspertin fikrincə, verilən təklif Rusiyaya mənfi təsir etməklə yanaşı, dünya bazarında neftin qiymətini də bahalaşdıracaq:
"Tramp isə neftin ucuz olacağına söz verib. Çünki infilyasiyanın qarşısını kəsmək, Amerika iqtisadiyyatındakı dalğalanmaları dayandırmaq üçün o, neft hasilatını artırmaq və qiyməti salmağı düşünür. Başqa bir tərəfdən, Çin Rusiyadan neft almaqda davam edəcəksə, ABŞ ona qarşıdamı sanksiya tətbiq edəcək?
Qeyd edək ki, xarici mətbuatın yazdığına görə, ABŞ prezidenti Donald Trampın Rusiya prezidenti Putini danışıqlar masasına oturmağa və Ukraynaya qarşı müharibəni dayandırmağa məcbur etmək üçün daha yaxşı kartlara ehtiyacı var.
Məşhur amerikalı iqtisadçılar Qlenn Hubbard və Katerin Volfram "The New York Times" üçün köşə yazısında "Amerikanın əlini təkmilləşdirməyin" sadə yolunu göstəriblər. Onlar Rusiya neftinin və qazının satışında iştirak edən hər kəsə, istənilən ölkədə sanksiyalar tətbiq etməyi təklif edirlər. Moskva yalnız hər çatdırılma üçün rüsum ödəməklə bunun qarşısını ala bilərdi: "Bu rüsum aşağı səviyyədə başlayacaq və sülh razılaşması olmadan keçən hər həftə artacaq".
Rusiya ödəməsə, ikinci dərəcəli sanksiyalar neft tankerlərinin sahibləri, sığortaçılar və alıcılar da daxil olmaqla, əməliyyatın bütün iştirakçılarının çiyninə düşəcək.
İqtisadçılar qeyd edirlər ki, belə bir rüsum Ukraynanın faydalı qazıntıları üzrə sazişdən fərqli olaraq ABŞ-ı dərhal pulla təmin edəcək. Onların fikrincə, neftin bir barreli üçün 20 dollarlıq ödəniş gündə 120 milyon dollara qədər gəlir gətirə bilər: "Məqsəd Rusiya neftinin dünya bazarlarına axmasını saxlamaq, lakin Kremlə daha az pul axın edilməsinə nail olmaqdır. Bu plan Rusiyanın müharibəni davam etdirmək qabiliyyətini zəiflədəcək, onu danışıqlar masasına oturmağa məcbur edəcək, eyni zamanda ABŞ hökumətinin xəzinəsini dolduracaq".