Sağlamlığımıza zərər vuran geniş yayılmış 5 əsas vərdiş
Icma.az bildirir, Moderator.az portalına istinadən.
"Gündəlik zərərli vərdişlərdən imtina edilməsi və onların faydalı vərdişlərlə əvəzlənməsi ömrümüzü uzadacaq, həyatımızın keyfiyyətini yüksəldəcək..."
Bizim diqqətimizdən yayınan adi vərdişlər orqanizmimizə ciddi zərər vurur.
Moderator.az xəbər verir ki, bu barədə "canva.com" nəşri yazıb.
Tibb işçiləri iddia edir ki, bizim diqqət yetirmədiyimiz bir çox adi vərdişlər orqanizmimizə ciddi zərər vura bilər. Bunların arasında siqret çəkmək, yuxusuzluq, fiziki fəallığın olmaması və alkoqoldan sui-istifadə edilməsini göstərmək olar.
1. Alkoqol ürək və qaraciyər üçün gizli təhlükədir
Alkoqoldan hətta mülayim miqdarda istifadə edilməsi sağlamlıq üçün dağıdıcı ola bilər. Mütəxəssislərin məlumatlarına görə, alkoqol ürək-damar sisteminə zərbə vurur, insult, kardiomiopatiya və hipertoniya riskini artırır. Bundan başqa, o, qara ciyərə neqativ təsir edərək sirroz, piy hepatozu və qara ciyər xərçənginin inkişafına kömək edir.
Sağlamlığın qorunması üçün həkimlər alkoqoldan istufadəni məhdudlaşdırmağı və ya ondan tamamilə imtina etməyi məsləhət görür.
2. Yuxu çatışmazlığı orqanizmin görünməz düşmənidir
Xroniki yuxusuzluq müasir cəmiyyətin ən geniş yayılmış problemlərindən biridir. İnsanlar tez-tez iş və ya əyləncələr naminə yuxunu azaldır, bu da xroniki yorğunluğa, depressiyaya və koqnitiv funksiyaların pisləşməsinə gətirib çıxarır. Yaşlı insanın sutkalıq yuxu norması 7-9 saat təşkil edir.
Yuxusuzluq həm də aşağıdakı xəstəliklərin inkişaf riskini yüksəldir:
2-ci tip diabet.
Hipertoniya.
Piylənmə.
İmmunitetin zəifləməsi.
3. Visseral piy sağlamlıq üçün sakit təhlükədir
Qarın nahiyəsində toplanan piy təkcə zahiri görkəmimizi pisləşdirmir, həm də sağlamlığa ciddi təhlükə törədir. Daxili orqanları əhatə edən visseral piy aşağıdakı xəstəliklərin inkişaf riskini yüksəldir:
Ürək xəstəlikləri.
Diabet.
Qeyri-alkoqol piylənmə xəstəliyi.
Xərçəngin bəzi növləri (məsələn, kolorektal).
Artıq piylə mübarizə üçün balanslı qidalanmanın müntəzəm fiziki aktivliklə birləşdirmək tövsiyə edilir.
4. Oturaq həyat tərzi müasir epidemiyaya çevrilib
Uzun müddət, məsələn, iş masası arxasında, duvanda və ya avtomobildə oturaq vəziyyətdə olmaq bütün orqanizmə neqativ təsir göstərir. Bu vərdiş aşağıdakı dəyişikliyə səbəb ola bilər:
Qanda şəkərin və xolesterinin miqdarının yüksəlməsi.
Maddələr mübadiləsinin pozulması.
Hipertoniya və piylənmənin inkişafı.
Bu problemlərin qarşısının alınması üçün hər 30-60 dəqiqədən bir ayağa qalxmaq, fiziki hərəkətlər etmək, habelə müntəzəm olaraq idmanla məşğul olmaq vacibdir.
5. Siqaret çəkmək ürək və ağ ciyər üçün zəhərdir
Siqaret çəkmək sağlamlıq üçün ən dağıdıcı vərdişlərdən biridir. Bu, aşağıdakılara səbəb olur:
Ağ ciyərlərin xroniki obstruktiv xəstəliyi.
Ağ ciyər xərşəngi.
Ürək-damar xəstəlikləri.
Hətta passiv siqaret çəkmək ətrafdakılara xeyli ziyan vura, ürək-damar və onkoloji xəstəliklər riskini artıra bilər.
Əlavə gündəlik təhlükələr
Şəkər və emal edilmiş məhsullardan sui-istifadə edilməsi. Bu, piylənməyə, diabetə və damar problemlərinə səbəb ola bilər.
İçki rejiminə etinasız yanaşma. Su çatışmazlığı susuzluğa səbəb ola bilər ki, bu da orqanizmin bütün sistemlərinin işinə təsir edir.
Stresin görməzdən gəlinməsi. Daimi gərginlik immuniteti pisləşdirir, ürək xəstəliklərinə təhrik edir və yuxunu pozur.
Sağlamlığı necə qorumalı?
Gündəlik vərdişlərdən dəyən zərəri munimuma endirmək üçün həkimlər aşağıdakıları tövsiyə edir:
Fəal həyat tərzi keçirmək.
Gündəlik gəzintilər, fiziki məşğələlər və ya idmanla məşğul olmaq üçün zaman ayırın.
Qida rasionunuza diqqət yetirin.
Daha çox təzə meyvə-tərəvəz, tamtaxıl məhsullarından istifadə edin, şəkər və duzun miqdarını azaldın.
Yuxu rejiminə riayət edin.
Eyni zamanda yuxuya getmək və yuxudan oyanmağa çalışın.
Zərərli vərdişlərdən imtina edin.
Siqaret çəkmək və alkoqoldan tədricən imtina edilməsi həyat keyfiyyətini yaxşılaşdıracaq və xəstəliklər riskini azaldacaq.
Müntəzəm olaraq həkimdə müayinədən keçin.
Problemlərin erkən aşkar edilməsi ciddi fəsadlardan yan keçməyə kömək edir.
Yekun olaraq bunları qeyd edək:
Bizim vərdişlərimiz sağlamlığımızı formalaşdırır, ona görə də onların seçilməsinə şüurlu yanaşmaq gərəkdir. Gündəlik zərərli vərdişlərdən imtina edilməsi və onların faydalı vərdişlərlə əvəzlənməsi ömrümüzü uzadacaq, həyatımızın keyfiyyətini yüksəldəcək.