Türkiyə XİN Cenevrədə keçirilən Kipr görüşü ilə bağlı açıqlama verib
Icma.az, Bizimyol saytına istinadən bildirir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, Keçeli Kiprlə bağlı Cenevrədə keçirilən geniş formatlı qeyri-rəsmi görüş haqqında məlumat verib.
Keçeli, Kipr məsələsinin yekun həlli üçün adada tərəflər arasında “ortaq zəmin olmadığı indiki mühitdə” hər iki xalqın xeyrinə əməkdaşlığın inkişaf etdirilə biləcəyi sahələrin müzakirə edildiyini vurğulayıb: “Liderlər yeni keçid məntəqələrinin açılması, adanın minalardan təmizlənməsi, ətraf mühit və iqlim dəyişikliyi, bufer zonada günəş enerjisi istehsalı, qəbiristanlıqların bərpası və gənclər üzrə texniki komitənin yaradılması üzrə irəliləyiş barədə razılığa gəliblər”, - deyib.
Keçeli adada iki dövlət arasında mehriban qonşuluq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mühüm addım atıldığını və iyulun sonunda oxşar formatda ikinci qeyri-rəsmi görüşün keçirilməsinə qərar verildiyini vurğulayıb. Keçeli qeyd edib ki, BMT baş katibinin məsələ ilə bağlı şəxsi nümayəndə təyin etməsi nəzərdə tutulur: “Önümüzdəki dövrdə Kipr türk tərəfi ilə yaxından məsləhətləşərək, adada iki tərəf arasında əməkdaşlıq mədəniyyətini inkişaf etdirmək üçün səylərimizi davam etdirəcəyik”, - deyə o qeyd edib.