Uçan taksilər: Bakının tıxac problemini həll edə bilər?
Cebheinfo portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Çinin Mülki Aviasiya Administrasiyası artıq pilotsuz uçuş aparatlarının fəaliyyətinə sertifikat verəcək.
Bu, Çində ilk dəfə dronlarda sərnişin (uçan taksi) daşınması deməkdir.
Uçuş fəaliyyəti sertifikatı alan bu dronlar (eVTOL - elektrik mühərrikli şaquli qalxma və eniş həyata keçirən təyyarə) yerli “EHang” şirkətinin istehsalıdır.“EH216-S” uçan avtomobilləri dünyanın 4 kateqoriyada (standartlaşma, uçuşa yararlılıq, istehsal və uçuş fəaliyyəti) sertifikat əldə edən ilk eVTOL-udur.“EH216-S” 16 elektrik mühərriki ilə təmin olunub, iki sərnişinlik tutumu var. Yerdən şaquli şəkildə qalxıb-enmək imkanına malikdir.
Onun maksimum yük götürmə qabiliyyəti 220 kiloqram, sürəti saatda 100 kilometr, uçuş müddəti isə 21 dəqiqədir. Dron bu müddətdə 35 kilometr məsafə qət edə bilir.
Bu dronlar 60 mindən çox təhlükəsiz sınaq uçuşu həyata keçirib. Bunlardan şəhər nəqliyyatında, turizm sektorunda, logistikada istifadə olunacaq.
İlkin mərhələdə Çinin Quançjou və Hefey şəhərlərində sərnişinlər bilet alaraq uçan avtomobillərin xidmətindən istifadə edə biləcək.
Bəs bu texnologiyanın Bakıda və digər iri şəhərlərdə tətbiqi mümkün ola bilərmi? Bunun üçün hansı infrastruktur və tənzimləmə mexanizmləri tələb olunur? Belə uçan avtomobillərin Bakı kimi şəhərlərdə tətbiqi tıxac problemini həll edə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı “Cebheinfo.az”-a açıqlama verən nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov bildirib ki, Azərbaycan da dünyanın bir parçasıdır və xüsusən də nəqliyyat sektorunda bizim ölkəmiz regionda inkişaf etmiş ölkələr sırasındadır. Onun sözlərinə görə, sadəcə bunun üçün qanunvericilikdə müəyyən tənzimləmələr edilməlidir:
“Nəqliyyat sektorunda texnologiyalar sürətlə inkişaf edir. Artıq Çində, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində, Avropa İttifaqının bir sıra ölkələrində və Birləşmiş Ştatların bəzi ştatlarında uçan taksilər və uçan avtomobillər fəaliyyət göstərir.
Bu nəqliyyat vasitələrindən istifadə müəyyən sertifikatlaşdırma və lisenziyalaşdırma qaydalarına əsasən mümkündür. Belə nəqliyyat vasitələrinin həm turizm, həm də digər sahələrdə istifadəsi daha əlverişlidir. Gec-tez Azərbaycanda da bu tətbiq olunacaq. Çünki Azərbaycan da qlobal dünyanın bir hissəsidir və xüsusilə nəqliyyat sektoru baxımından regionda inkişaf etmiş ölkələr sırasında yer alır.
Lakin bu prosesin həyata keçirilməsi üçün ilk növbədə qanunvericilikdə müvafiq tənzimləmələr aparılmalıdır. Həmin nəqliyyat vasitələrini idarə edən şəxslər, demək olar ki, helikopter pilotları səviyyəsində hazırlıq keçməlidirlər”.
O qeyd edib ki, Bakı üçün hələ belə nəqliyyat vasitələrinin istifadəsi bir qədər tezdir:
“Adətən, belə layihələr ilkin mərhələdə pilot layihə kimi həyata keçirilir. Məsələn, əvvəlcə müəyyən bir şəhərdə sınaqdan keçirilir, uğurlu və effektiv olarsa, digər şəhərlərdə tətbiq edilir.
Bakı üçün bu nəqliyyat vasitələrinin istifadəsi bir qədər tezdir. Çünki mövcud infrastruktur baxımından bunu dərhal həyata keçirmək real görünmür.
Lakin digər şəhərlərimizdə, xüsusilə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bu texnologiyadan pilot layihə kimi istifadə etmək mümkündür.
Məsələn, Şərqi Zəngəzur ərazisində pilot layihə kimi uçan nəqliyyat vasitələrindən istifadə etmək olar”.