Ukraynada hərbçilər üçün həvəsləndirici ödənişlər təsdiqləndi
Manset saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Ukrayna hökuməti ölkə Prezidenti Volodimir Zelenskinin elan etdiyi 18-24 yaşlı kişilərin Milli Qvardiya və Sərhəd Xidməti bölmələrində müqavilə əsasında xidmətə cəlb edilməsi üzrə proqramın ("Müqavilə 18-24" proqramı) genişləndirilməsini təsdiqləyib.
Manset.az Ukrayna mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Nazirlər Kabinetinin Ali Radada daimi nümayəndəsi Taras Melniçuk sosial şəbəkədə yazıb.
"Bundan sonra "Müqavilə 18-24" proqramı təkcə Ukrayna Silahlı Qüvvələrini deyil, həm də Milli Qvardiya və Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçularını da əhatə edəcək", - o qeyd edib.
Bundan əlavə, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı, Milli Qvardiya Baş İdarəsi və Dövlət Sərhəd Xidməti Administrasiyasına 18-25 yaş arası hərbi qulluqçular üçün vəzifələrin siyahısını müəyyən etmək səlahiyyəti verilib. Həmçinin hökumət tibbi müayinə prosedurunu sadələşdirib, xüsusilə həkim-psixiatrın qəbulunda olmaqla bağlı tələbləri azaldıb.
Ukrayna Müdafiə Nazirliyindən bildirilib ki, "Müqavilə 18-24" layihəsi çərçivəsində könüllülər 1 milyon qrivna məbləğində ödəniş alacaqlar: 200 min qrivna dərhal, qalan məbləğ isə xidmət ili ərzində ödəniləcək.