Xərçəng riskini azaltmağın sirri üzə çıxdı…
Sia Az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
…Gündəlik fiziki fəaliyyət, hətta yüngül intensivlikdə olsa belə, xərçəngin inkişaf riskini əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər.
ABŞ Milli Sağlamlıq İnstitutunun və Oksford Universitetinin alimləri 85 000-dən çox insanın məlumatlarını tədqiq edərək belə qənaətə gəliblər ki, aktiv həyat tərzi keçirənlərin müxtəlif növ xərçəngə tutulma ehtimalı azdır.
SİA-nın məlumatına görə, araşdırmanın nəticələri “British Journal of Sports Medicine” jurnalında dərc olunub.
Tədqiqat üçün iştirakçılar bir həftə ərzində fiziki fəaliyyətlərini qeyd edən akselerometrlər taxıblar.
Məlum olub ki, hətta ev işləri və gəzinti kimi sadə işlərlə məşğul olan insanlarda xərçəng riski oturaq həyat tərzi keçirənlərlə müqayisədə 26 faiz azdır.
Bundan əlavə, gündə addımların sayını 7000-ə çatdırmaq xərçəng riskini 11 faiz, 9000 addıma çatmaq isə bu rəqəmi 16 faiz azaldır.
Bu tapıntı xərçəngə tutulma riskini azaltmaq üçün gündəlik həyatda hətta minimal fiziki fəaliyyətin vacibliyini təsdiqləyir. Alimlər vurğulayırlar ki, sadə fiziki məşqləri gündəlik iş rejiminə əlavə etmək sağlamlıq və xərçəngin qarşısının alınması istiqamətində mühüm addım ola bilər.