Almaniya depressiyada... İş itkisi artır
Icma.az, Bizimyol saytına istinadən bildirir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, Almaniyanın sağlamlıq sığortası təşkilatı DAK-Gesundheit tərəfindən açıqlanan məlumatlara görə, son bir ildə ölkədə depressiya diaqnozlarında böyük bir sıçrayış var.
Buna görə keçən il depressiya səbəbiylə istifadə edilən xəstəlik məzuniyyətində 2023-cü ilə nisbətən təxminən yüzdə 50 artım oldu. Keçən il hər 100 işçi üçün 183 iş günü itkisi olub, bu rəqəm bir il əvvəl 122 gün olaraq qeyd edilmişdi. Federal Statistika İdarəsinin hesablamalarına görə, 2023-cü ildə Almaniyada orta hesabla 15,1 iş günü itiriləcək. Bu, bir çox Avropa ölkəsindən yüksək göstəricidir.
Andreas Storm, DAK İdarə Heyətinin Sədri: "Psixi xəstəliklər həm işçilər, həm də işəgötürənlər üçün uzunmüddətli iş itkisi deməkdir", - deyib. Storm depressiya və narahatlıq pozğunluqlarının səbəbləri haqqında məlumatlılığın artırılmasını və psixi sağlamlığı gücləndirmək üçün dəstək proqramlarının yaradılmasını tələb edib.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu vəziyyətdən bütün yaş qrupları əziyyət çəkir. Bir neçə ildir ki, gənclər üçün rəqəmlər tədricən artsa da, 2024-cü ildə yaşlı yaş qruplarında kəskin artım müşahidə olunur. 60 yaşdan yuxarı insanlar arasında depressiya səbəbindən işdən yayınma 100 işçiyə düşən 169 gündən 249 günə yüksəlib. Verilən məlumata görə, 2024-cü ildə psixi xəstəliklə əlaqədar xəstəlik məzuniyyətinin orta müddəti 33 gün olub ki, bu da əvvəlki ildən bir qədər çoxdur.
29 gündən 42 günə qədər davam edən uzunmüddətli xəstəliklər haqqında məlumatların sayı 14 faiz artıb.Peşələr əsasında; Körpələr evi işçiləri və yaşlılara qulluq edən işçilər ən çox risk altında olan qruplardır. 2022-ci ildə hər 100 işçiyə 494 iş günü itkisi olduğu halda, bu rəqəm 586-ya yüksəlib. Səhiyyə, nəqliyyat, hüquq və inzibati işlərdə də yüksək göstəricilər var.