Atəşkəs Kiyev üçün təhlükə yarada bilər
Icma.az, Reyting.az portalına istinadən məlumat yayır.
Əgər Kiyev, sadəcə, ABŞ prezidenti Donald Trampı razı salmaq üçün hər hansı məhdud atəşkəsə razılaşarsa, sonrakı vəziyyətdən sağ-salamt çıxması çətin olacaq.
Reyting.az xəbər verir ki, bu barədə Ukraynanın keçmiş xarici işlər naziri Dmitri Kuleba “The Times”a danışıb.
Eks-nazır başqa ölkələrin gələcəyinin ABŞ-ı maraqlandırmadığını bildirib.
“Bir gün əvvəl Finlandiya prezidenti Aleksandr Stubb amerikalı həmkarı Donald Trampa aprelin 20-dən etibarən Ukraynadakı münaqişə zonasında atəşkəslə bağlı danışıqlara başlamağı təklif etmişdi”, - deyən Kuleba Stubbu, həmçinin atəşkəsin razılaşdırıla bilməməsi və ya Rusiyanın onun şərtlərini pozması halında “güclü sanksiyalar mexanizminin” yaradılmasına çağırdığını açıqlayıb.
Baş verənlər fonunda Donald Tramp “NBC” telekanalının jurnalisti Kristen Uolkerə telefonla müsahibəsində Moskvanın mövqeyinə görə Ukraynada nizamlanma üzrə sazişin bağlanması mümkün olmadığı təqdirdə Rusiyadan gələn bütün neftə 25 faiz rüsum tətbiq edəcəyi ilə hədələyib.
Onu da qeyd edək ki, yaranmış durumu şərh edən rusiyalı politoloq Sergey Markov özünün Telegram kanalında Donald Trampın Səudiyyə Ərəbistanına səfərini aprelin ortalarından mayın ortalarına təxirə salmasının səbəblərini açıqlayıb:
“Tramp bu ölkədə Vladimir Putinlə görüşmək istəyir. Orada Ukraynada sülhə doğru addım atacağını – bütün cəbhə boyu barışıq imzalanacağını bəyan edir”.
Politoloq qeyd edib ki, Ağ ev artıq aprelin ortalarına qədər atəşkəsin imzalanacağına ümid etmir.