Azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış uğurla davam edir
Newscenter.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyev və Birinci Vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın əlamətdar günlərdə, bayram ərəfəsində Qarabağa səfər edərək keçmiş məcburi köçkünlər, bu gözəl diyarın əbədi və əzəli sakinləri ilə görüşməsi artıq ənənən halını alıb. Ölkə rəhbərliyi Novruz bayramı günlərində və qarşıdan gələn Ramazan bayramı ərəfəsində də bu ənənəni pozmadı və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfər edərək öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmış vətəndaşlarımızla görüşərək onların bayramına ikiqat bayram, sevinc qatdı".
Bu fikirləri Newscenter.az-a "Milli İnkişaf" İctimai Birliyinin sədri Arzuman Muradlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərinə münasibət bildirərkən səsləndirib. Dövlət başçısı və xanımının martın 27-də Ağdama səfəri, səfər zamanı Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin açılışında iştirak etdiyini diqqətə çatdıran Arzuman Muradlı deyib ki, bu hadisənin özü azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışın sürətlə həyata keçirildiyini, Qarabağda quruculuq-abadlıq işlərinin plan üzrə həyata keçirildiyini təsdiqləyir:
"Məlum olduğu kimi Sarıcalı kəndi Birinci Qarabağ müharibəsində, 1993-cü il iyulun 23-də işğala məruz qalmışdı. Ermənilər işğal etdikləri hər bir şəhər, rayon, kənd və qəsəbə kimi Ağdama qarşı da vandallıq həyata keçirmişdilər. Sarıcalı kəndi də ermənui vandalları tərəfindən kəndi tamamilə dağıdılmışdı. Kənddə bütün infrastrukturlar, ictimai binalar məhv edilmişdi. 239 ailə məcburi köçkün kimi Azərbaycanın müxtəlif rayonlarında məskunlaşmışdı".
İctimai Birlik sədri qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz tarixi zəfərlə Ağdam şəhəri işğaldan azad edildi və burada geniş quruculuq işlərinə başlanıldı:
"2022-ci il oktyabrın 4-də Cənab Prezident tərəfindən Sarıcalı kəndində quruculuq-abadlıq işlərinin əsası qoyuldu. Göründüyü kimi qısa müddət ərzində digər işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə olduğu kimi Sarıcalı kəndində də keçmiş məcburi köçkünlər üçün ideal şərait yaradılıb, onlar üçün müasir evlər inşa olunub. Bu həm də Ermənistanla Azərbaycanın fərqini göstərən bir müqayisədir. Ermənistan dağıdıcı, vandal olduğu halda, Azərbaycan qurucu, inşa edicidir".
Arzuman Muradlı əminliklə deyib ki, işğaldan azad edilmiş bütün ərazilərimizə tezliklə Böyük Qayıdışın ikinci mərhələsi başlayacaq və Qarabağın əzəli, əbədi sakinləri orada öz rahat həyat şəraitlərini davam etdirəcəklər.