Bu sadə test demans inkişaf riskini proqnozlaşdırır…
Sia Az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
...Olfaktör testi Alzheimer xəstəliyinin inkişaf riskini proqnozlaşdıra bilər.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə rusiyalı otorinolarinqoloq bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, bir çox ekspertlər anosmiyanı, yəni qoxuları tanıma qabiliyyətinin itirilməsini demensiya ilə əlaqələndirirlər.
Alzheimer xəstələrinin beynindəki zəhərli zülalların beynin qoxu duyğusundan məsul olan hissəsində inkişaf etdiyi güman edilir. Bu xəstəliyin potensial əlamətlərini tanımağa kömək edə biləcək test sadədir.
İnsan kokos ekstraktı ilə isladılmış bir parça və ya kağızın iyini hiss etməli və müqayisə üçün, məsələn, "təzə çörək" qoxusu olan başqa bir nümunə götürməlidir. Ekzotik bir məhsulun aromasını düzgün tanımaq lazımdır.
Bu təcrübə, əlbəttə ki, xəstəliyin özünü diaqnoz etmək iqtidarında deyil, ancaq həkim əmin edir ki, bir insanın tam müayinəyə ehtiyacı olduğunu göstərən vaxtında bir marker ola bilər.
Axı qoxu hissi ilə bağlı problemlər təkcə demensiyanın deyil, həm də xərçəngin, çox sklerozun və ya zədələrin əlaməti ola bilər. Fakt budur ki, qoxular insanlar tərəfindən mərhələlərlə tanınır.
Xüsusi reseptor hüceyrələrinə dəyən aroma, onları qıcıqlandıran selik istehsalını təhrik edir.
Bu reseptorlar qəbul edilən siqnalı beyinə ötürən xüsusi sinirə bağlıdır. Lazımi məlumatları aldıqdan sonra boz maddəmiz onu deşifrə etməyə başlayır.
Bu zəncirdə bir şey uğursuz olduqda problemlər yaranır. Əgər sensorinöral hissə qaydasındadırsa, deməli, beynin fəaliyyətində problem var. Buna görə də, qoxu duyğunuz pozulmağa başlayırsa, həkimə müraciət etməli və müayinədən keçməlisiniz.