Gənclər niyə etiraz edir? ARAŞDIRMA
Icma.az bildirir, News24 saytına əsaslanaraq.
Ankarada fəaliyyət göstərən Toplum Çalışmaları İnstitutu son günlər Türkiyədə keçirilən etirazlarla bağlı araşdırma aparıb.
Bu barədə Medianews.az-a danışan politoloq Xaqani Cəfərli deyib ki, araşdırma nəticəsində aksiya iştirakçılarının 94.2 faizinin 35 yaşdan aşağı şəxslər olduğu müəyyənləşib.
Etiraz aksiyasında iştirak edənlərin siyasi və ideoloji kimliklərinə gəlincə, onların 55.6 faizinin özünü Atatürkçü hesab etdiyi aydınlaşıb. Özünü milliyyətçi hesab edənlər etirazçıların 16.9 faizini, sosialistlər 10.1 faizini, sosial demokratlar 9.7 faizini təşkil edir.
Azərbaycanlı politoloqun fikrincə, bu araşdırma Türkiyədə “dindar və kindar nəsil” yetişdirmək siyasətinin iflasa uğradağını göstərir: “Toplum Çalışmaları İnstitutunun respondentlərə ünvanladığı “Türkiyədə həll edilməsi lazım olan ən əhəmiyyətli problem nədir?” sualına gənclərin 54.3 faizi “ədalət” cavabını verib. Gəncləri meydanlara çıxaran digər səbəblər sırasında isə onlar hakimiyyətin anti-demokratik idarəetməsini və gələcəklə bağlı narahatlıqları göstəriblər”.