Günəbaxan tumları rifahınızı necə yaxşılaşdıra bilər…
Sia Az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Günəbaxan tumları ciddi xəstəliklərdən qoruya, əsəbləri gücləndirə və hətta arıqlamağınıza kömək edə bilər.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə dietoloq danışıb. Mütəxəssisin fikrincə, belə bir ləzzət sizi xroniki xəstəliklərdən xilas edə bilər, çünki onun tərkibində rekord miqdarda güclü antioksidant olan E vitamini var. Araşdırmalar göstərir ki, toxumların müntəzəm istehlakı xərçəngə tutulma riskini 30 faiz azaldır.
Bundan əlavə, bu məhsul ürək-damar sisteminə müsbət təsir göstərir. Toxumlarda yağ turşularının optimal birləşməsi sayəsində xolesterin səviyyəsi normallaşdırılır.
Gündə cəmi 30 qram günəbaxan tumu qəbul etmək infarkt riskini 15 faiz azaldır.
Tərkibindəki yüksək maqnezium günəbaxan toxumlarını təbii stresdən azad edir. Onlar zehni stressin artdığı dövrlərdə xüsusilə faydalıdır.
Onların tərkibində olan sink və B vitamin kompleksi isə dərinin, saçın və dırnaqların vəziyyətini yaxşılaşdırır.
Müsbət təsir üçün diyetoloq ədviyyat əlavə etmədən çiy toxumları yeməyi, çox yeməməyi, qabıqları dişlərinizlə deyil, əllərinizlə açmağı tövsiyə edir.
Mağazada məhsulu diqqətlə seçməyi unutmayın: qablaşdırma hermetik şəkildə bağlanmalıdır və raf ömrü on aydan çox olmamalıdır.