İşdən qanunsuz olaraq çıxarıldı, özünün də xəbəri olmadan 16 il maaşını DSK sədri aldı ELDAR ƏHMƏDOVA QARŞI ŞOK İTTİHAMLAR
Gəncə şəhəri, İsmət Qayibov küçəsi, ev 175 ünvanında yaşayan Hacıyev Faiq Eyyub oğlu tərəfindən “Hürriyyət” qəzetinin redaksiyasına şikayət məktubu daxil olub. Şikayətçi qəzetimiz vasitəsilə Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramova, Gəncə şəhər prokuroru Rauf Gözəlova və Mərkəzi Seçki Kommisiyasının sədri Məzahir Pənahova müraciət edir:
“Hörmətli Cənablar!
Yazıb Sizə bildirirəm ki, mən 2008-ci ilin yanvar ayında 40 saylı Gəncə 3-cü seçki dairəsinin sədri Əhmədov Elbar Sabir oğlu tərəfindən 2 aylıq gözətçi vəzifəsinə işə qəbul edilmişəm. 2 aydan sonra mənə dedilər ki, iş müddətin yekunlaşdı. Lakin 2024-cü ilin dekabr ayına kimi orada işləməyimdən xəbərim olmayıb. Heç bir xəbərdarlıq olunmadan, Əmək Məcəlləsini “70 Ç” maddəsi ilə işdən azad olunmuşam.
Sizdən xahiş edirəm ki, 2008-ci ildən 2024-cü ilədək işləmədiyim halda, əmək müqaviləmin hansı əsaslarla qüvvədə olduğunu, həmin müddətdə mənə əmək haqqının yazıldığını araşdırıb tədbir görəsiniz və “70 Ç” maddəsinin dəyişdirilməsinə köməklik göstərəsiniz.
Hörmətli Məzahir müəllim!
Azərbaycanda seçki sisteminin demokratikləşməsində sizin əməyiniz danılmazdır. Mənim sizə verəcəyim məlumat bir sıra qaranlıq məqamlara aydınlıq gətirmək məqsədi güdür. Məqsədim 40 saylı Gəncə 3-cü Dairə Seçki Komissiyasının sədri Elbar Əhmədovun törətmiş olduğu cinayətlər haqqında bilgi verməkdir. Bildirirəm ki, 2008-ci ildə Elbar Əhmədov məni iki aylıq gözətçi işinə qəbul etmək adı ilə lazımı sənədlərimi götürdü. İki aydan sonra işin başa çatmasını mənə bildirdi.
21 noyabr 2024-cü il tarixdə həmin Dairə Seçki Komissiyasının mühasibi Samir Musayev mənə müraciət edərək bildirdi ki, Mərkəzi Seçki Komissiyasının tələblərinə uyğyn olaraq əmək müqaviləsini yeniləyərək, təsdiq etmək lazımdır. Bundan sonra mənə aydın oldu ki, mən işdən azad olunmamışam və 16 il müddətində mənə əməkhaqqı yazılmış və təbii ki, DSK sədri tərəfindən mənimsənilmişdir. Bu, artıq korrupsiya əməli idi. Bu haqda 25 dekabr 2024-cü il tarixində Gəncə şəhər Prokurorluğuna müraciət etdim. Prokurorluqda istintaq araşdırmasına başlanıldı.
Gəncə şəhər Prokurorluğunda izahat verən 40 saylı DSK-nın mühasibi Samir Musayev mənim adıma olan maaş kartını DSK-nın sədri Elbar Əhmədova verdiyini izahatı ilə təsdiq etmişdir. Bir müddət sonra Elbar Əhmədov mühasibdən əməkhaqqı kartını ona yox, DSK-nın gözətçisi Arif Bəhramova verməsi haqqında yeni izahat verməsini xahiş etsə də, mühasib bu qanunsuz xahişlə razılaşmamış və izahatını dəyişməmişdir. Başqa sozlə, bu maaş kartını Elbar Əhmədova verdiyini israrla təsdiq etmişdir.
Beləliklə, dövlət vəsaitinin 16 il ərzində Elbar Əhmədov tərəfindən mənimsənildiyi şübhə doğurmur. Həmçinin, bu müddət ərzində işə bir gün belə gəlməmiş əməkdaşın adına əməkhaqqı yazılması, gündəlik işdə olmaması, DSK sədri tərəfindən 16 il həmin vəsaitin mənimsənilməs üçün necə böyük qanunsuzluq, başqa sözlə, korrupsiya əməli olduğunu dərk etməmək belə, sağlam düşüncəyə ziddir.
Hörmətli cənab sədr!
Elbar Əhmədovun Gəncə şəhər Prokurorluğunda əmək haqqı karıtını DSK-nın gözətçisi Arif Bəhramova verməsi ilə bağlı verdiyi izahat insanlarda gülünc və ikrah hissi doğurur. İstintaq dövrü Bələdiyə seçkiləri dövrünə təsadüf etdiyindən belə təsəvvür yaranırdı ki, DSK sədri haqqında lazımı ölçülər MSK tərəfindən seçkidən sonraya saxlanılır. Artıq seçki başa çatmışdır. Korrupsiya əməlinə qurşanmış olan bu cür məmurun seçki sistemində rəhbər vəzifə tutması hüquqi dövlət olan Azərbaycan Rüspublikasında yolverilməzdir.
Ümidvarıq ki, qanunçuluğa böyük hörmətlə yanaşan MSK sədri Məzahir Pənahov DSK sədri Elbar Əhmədovun törətdiyi əməllərə göz yummayacaq və o layiq olduğu cəzanı alacaqdır.
Güman edirəm ki, Elbar Əhmədovun bu illər ərzində törətdiyi qanunsuz əməllər haqqında möhtərəm Prezident İlham Əliyevə müraciət etməyə ehtiyac qalmayacaqdır”.
Redaksiyadan: Yazıda adları çəkilən şəxslərin və qurumların mövqeyini dərc etməyə hazırıq.