Londonda Azərbaycan nefti uğrunda mübarizə: Rusiyalı oliqarx ikinci dəfə uduzdu FOTO
News24 saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Rusiyanın Kubadakı keçmiş səfiri və "Mayfair Energy Group"-un sahibi Zaur Leşkaşeli Azərbaycanda "Kürovdağ" quru neft yatağı ilə bağlı ikinci beynəlxalq məhkəmə prosesində uduzub.
News24.az haqqin.az-a istinadla xəbər verir ki, Vaşinqtonda yerləşən İnvestisiya Mübahisələrinin Həlli Beynəlxalq Mərkəzi (ICSID) Leşkaşelinin 2020-ci ildə Azərbaycana qarşı qaldırdığı 718 milyon dollarlıq məhkəmə iddiasını rədd edib. Özü də məhkəmə prosesləri üçün 7,6 milyon dollar xərcləyib.
İş adamı məhkəmə xərcləri üçün Azərbaycana 10,5 milyon dollar ödəməli olub.
Londonda yaşayan Zaur Leşkaşeli "Kürovdağ" yatağı ilə bağlı ilk beynəlxalq məhkəmə prosesinə 2012-ci ildə başlayıb və İsveçrənin "Credit Suisse" bankına qarşı London Arbitraj Məhkəməsində 700 milyon dollarlıq iddia qaldırıb.
Leşkaşeli 1995-ci ildə "Kürovdağ" yatağındakı səhmlərin 51 faizini aldığını və onun işlənməsinə təxminən 100 milyon dollar sərmayə qoyduğunu iddia edirdi. Lakin 2006-cı ilin sonunda iş adamı payını satmaq qərarına gəlib.
Onun sözlərinə görə, 2008-ci ildə "Credit Suisse Group" AG öz payını inquş oliqarxı, "Russneft" şirkətinin sahibi Mixail Qutseriyevə 245 milyon dollara satıb. Rəsmi alıcı Qutseriyevin qohumu Mixail Şişxanova məxsus "Berghoff Trading" ofşor şirkəti olub.
Leşkaşeli bankı hindistanlı milyarder Lakşmi Mittala məxsus Netoil, Qazprom, PetroVietnam və Tata Petrodyne şirkətlərindən daha sərfəli təklifləri nəzərə almamaqda ittiham edib. Bundan əlavə, əməliyyat başa çatdıqdan dərhal sonra satışda iştirak edən bank işçilərindən biri Qutseriyevin şirkətinə işləməyə gedib. Oliqarx "Credit Suisse"-i Qutseriyevlə əlbir olmaqda və payını ucuz qiymətə satmaqda ittiham edib.
İsveçrə məhkəməsi Leşkaşelinin "Kürovdağ" yatağındakı payını Mixail Qutseriyevə satır
"İnvestisiya proqramlarını həyata keçirmək üçün "Credit Suisse"-dən böyük kreditlər götürdüm. İndi məlum oldu ki, bank bu kreditləri ödəmək üçün mənim aktivlərimi endirimli qiymətlərlə satıb", - o, "Businessweek"-ə müsahibəsində deyib.
Leşkaşeli iddia edib ki, Britaniya konsaltinq şirkəti "RPS Energy" 2006-cı ildə "Kürovdağ"ın aktivlərini 536 milyon dollar dəyərində qiymətləndirib və onların bazar dəyəri 2007-ci ilin mayında 966 milyon dollara çatıb.
O, hesab edir ki, "Credit Suisse" onun maraqlarından çıxış etsəydi, 700 milyon dollar qazanacaqdı. Onun sözlərinə görə, bank tələsib və bütün təklifləri nəzərə almayıb.
"Credit Suisse", öz növbəsində, iddiaları rədd edərək, Leşkaşelinin sövdələşmə zamanı daha yaxşı təklif almadığını iddia edib. Bank həmçinin bildirib ki, 2006-cı ildə iş adamına 127 milyon dollar kredit verib və bu kredit onun Azərbaycandakı aktivlərini satmaqla ödənilməli idi.
2015-ci ildə London Arbitraj Məhkəməsi Leşkaşelinin bankın hərəkətləri nəticəsində zərər çəkdiyinə dair kifayət qədər dəlil tapmamaqla onun iddiasını rədd edib.
Buna baxmayaraq, iş adamı ICSID-ə yeni iddia ərizəsi ilə Azərbaycan nefti uğrunda hüquqi mübarizəsini davam etdirib. 2020-ci ildə qeydə alınan işdə cavabdeh Azərbaycan dövləti olub. İddiaçılar Leşkaşelinin özü və "Kürovdağ"da pay sahibi olan “Rosserlane Consultants Limited” ofşor şirkəti olub.
Beş ilə yaxın məhkəmə çəkişməsindən sonra arbitrlər belə qənaətə gəliblər ki, Leşkaşelidə "Kürovdağ" yatağına investisiya qoyuluşu ilə bağlı heç bir sübut yoxdur. Nəticədə iş adamının iddiasının əsassız olduğu məlum olub.